Niesamowite portrety kobiet autorstwa Barbackiego zobaczymy Muzeum Okręgowym

2021-04-30 8:18 MR

Nową wystawę można będzie zobaczyć po weekendzie majowym w nowosądeckim muzeum. Tym razem będą to portrety kobiet, które namalował Bolesław Barbacki. Większość obrazów pochodzi z prywatnych kolekcji. A dlaczego kobiety?

To jedyna okazja do tego, żeby zobaczyć w jednym miejscu te obrazy. W oddziale głównym nowosądeckiego muzeum po weekendzie można będzie oglądać nową wystawę „Jej portret”, na której znalazły się obrazy Bolesława Barbackiego. Większość pochodzi z kolekcji prywatnych. Są to portrety różnych sądeczanek, które przed wojną namalował artysta.

MOK z Nowego Sącza sprzedaje kostiumy teatralne

Pokazujemy tylko portrety kobiet, bo Barbacki malował je zupełnie inaczej niż mężczyzn. Męskie portrety są bardziej oficjalne, mężczyźni są w garniturach. Tutaj w przypadku kobiet jest większa swoboda, większa dekoracyjność i w ubraniu i w pozach. Są także akty, których nie ma w przypadku mężczyzn. Także to malarstwo kobiet jest ciekawsze i zróżnicowane – wyjaśnia kuratorka wystawy Edyta Ross – Pazdyk.

Na portretach zobaczymy w większości mieszkanki Nowego Sącza. Żony znanych prawników, lekarzy, ale też aktorki – jak na przykład Danutę Szaflarską. Wystawę portretów można oglądać do połowy września w oddziale głównym Muzeum Okręgowego przy ulicy Jagiellońskiej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl