Suche trawy znowu się palą. Strażacy załamują ręce

i

Autor: PSP Nowy Sącz Suche trawy znowu się palą. Strażacy załamują ręce

Nie pomagają groźby ani prośby. Suche trawy cały czas palą się na Sądecczyźnie!

2023-03-18 11:20

Zima jeszcze dobrze się nie skończyła, a w regionie sądeckim już zaczęło się wypalanie suchych traw. Tylko w ostatnich dniach strażaków z Nowego Sącza do takich akcji wzywano już kilkadziesiąt razy.

W regionie sądeckim suche trawy najczęściej palą się w rejonie Doliny Popradu.  W okolicach Barcic,  Starego Sącza, Rytra czy Piwnicznej,  ale nie tylko.  Do takich pożarów strażacy są wzywani prawie każdego dnia.  Nie są to przypadkowe zaprószenia ognia,  ale celowe podpalenia.  

Mówi starszy brygadier Paweł Motyka komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu

Strażacy przypominają, że wypalanie traw jest zabronione. Takie pożary zawsze są też zgłaszane policji, która ma sporo sukcesów w namierzaniu podpalaczy.

Strażacy nie ukrywają, że sezon na takie pożary dopiero przed nami,  bo weekend i kolejne dni mają być ciepłe.  Dlatego strażacy liczą, że tegoroczna wiosna będzie mokra, bo tylko to może zahamować lawinę pożarów suchych traw.

Wednesday: arcytrudny QUIZ dla fanów! Czy uważnie oglądałeś serial?

Pytanie 1 z 10
Ile lat ma główna bohaterka w pierwszym sezonie serialu?

Tylko w marcu 2022 roku strażacy z Nowego Sącza do pożarów suchych traw wyjeżdżali ponad 600 razy. Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że  za ponad 94 procent wszystkich pożarów suchych traw odpowiedzialni są ludzie.

Średni czas gaszenia pożaru suchej trawy to 54 minuty.  Takie akcje nie tylko są czasochłonne,  ale też sporo kosztują. 

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE