Nie masz balkonu? Mogą go dobudować. Czy pomysł z Tarnowa sprawdzi się w Nowym Sączu?

2021-06-09 7:40 MR
Dobudowane balkony w Tarnowie
Autor: Łukasz Grygiel Dobudowane balkony w Tarnowie

Ten pomysł od dwóch lat sprawdza się między innymi w Tarnowie, czy sprawdzi się w Nowym Sączu? Chodzi o doczepiane balkonów do bloków mieszkalnych. Taką możliwość dała lokatorom jedna z tarnowskich spółdzielni mieszkaniowych. Pomysł jest wart uwagi – zaznaczają władze Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Sączu. Co trzeba zrobić, żeby dobudować balkon do mieszkania?

Wiele mieszkań w blokach, którymi zarządza Grodzka Spółdzielnia Mieszkaniowa, ma tak zwane barierki balkonowe zamontowane w drzwiach balkonowych. Na rynku pojawiły się firmy, które zajmują się doczepianiem balkonów do bloków. Rozwiązanie jest proste, choć wymaga zezwolenia na prace budowlane. Tego typu pomysł sprawdził się w Tarnowie, gdzie władze jednej ze spółdzielni dały lokatorom bloków, którzy nie mieli balkonów możliwość ich dobudowania. Balkony doczepiono do kilkunastu bloków. Czy podobne rozwiązanie pojawi się w blokach w Nowym Sączu? Zapytaliśmy o to w Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Sądeczanie sprzątali brzegi Kamienicy

Temat jest rozwojowy. Podejdziemy do tego w sposób konstruktywny, ponieważ jest to w interesie mieszkańców. Dodanie do mieszkania takiego balkonu podnosi jego atrakcyjność oraz wartość. Jest taka możliwość, jednak musiałaby być wyrażona chęć i zgoda przez większość osób w bloku, które mają okna balkonowe z barierkami. Takie rozwiązanie na pewno byłoby poprzedzone konsultacjami, ankietami i opinią Rady Członkowskiej Spółdzielni. Jeżeli większość chce tego tematu, to podejmiemy dalsze kroki – wyjaśnia wice prezes Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Sączu Ryszard Jasiński.

Koszt montażu takiego balkonu musiałby ponieść właściciel mieszkania. Ceny nie są niskie. Szacuje się, że dobudowa jednego balkonu może kosztować nawet 10 tysięcy złotych. Tarnowska spółdzielnia rozłożyła lokatorom kwotę na raty. Mieszkańcy Nowego Sącza, którzy są zainteresowani dobudową balkonu mogą starać się o to w Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

POSŁUCHAJ: Ryszard Jasiński, wice prezes GSM w Nowym Sączu o dobudowie balkonów

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!