Ocalałe po wojnie eksponaty nowosądeckiego muzeum

i

Autor: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu Ocalałe po wojnie eksponaty nowosądeckiego muzeum

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu pokaże najcenniejsze eksponaty

2023-09-27 11:00

W jednym miejscu będzie można zobaczyć najcenniejsze zbiory Muzeum Okręgowego z Nowego Sącza. Będzie to wystawa pod tytułem „Utracone – Ocalone”, którą muzeum przygotowało z okazji swoich 85. urodzin. Co na niej zobaczymy?

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu pokaże najcenniejsze eksponaty

Początkowo sądeckie muzeum mieściło się w 12 ogromnych komnatach na zamku w Nowym Sączu. Otwarto je 12 sierpnia 1938 roku. Można było tam oglądać sztukę sakralną, historyczne stroje, ceramikę, sztukę ludową. W trakcie wojny część eksponatów ukryto, część zrabowali niemieccy żołnierze. Sporo z nich zostało zniszczonych po wybuchu zamku 18 stycznia 1945 roku. Te najcenniejsze, które ocalały zobaczymy na nowej wystawie w Domu Gotyckim. To właśnie one dały początek nowej instytucji muzealnej, która powstała po wojnie.

Zabytkowy księgozbiór biblioteki w Nowym Sączu

Na wystawie zobaczymy ocalałe eksponaty. Będą to monety, medale, archiwalia dotyczące historii i losów muzeum ziemi sądeckiej, później powojennego muzeum, które z około setką eksponatów odradzało się. Na wystawie zaprezentujemy również historyczne stroje, jakie dawno nosili mieszkańcy Sądecczyzny, będą też obrazy czy różne dokumenty – mówi Bartłomiej Czech z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Wystawę „Utracone. Ocalone” będzie można oglądać do 29 września do 31 października w Domu Gotyckim przy ulicy Lwowskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE