Mistrz Mowy Polskiej. Sądeczanin, Łukasz Połomski wśród tegorocznych laureatów konkursu

2023-09-26 8:10

Sądecki historyk, działacz społeczny i nauczyciel, doktor Łukasz Połomski wśród laureatów tegorocznego konkursu „Mistrz Mowy Polskiej”. Galę finałową zorganizowano w poniedziałek, 25 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu.

Nowy Sącz. Finał "Mistrza Mowy Polskiej"

Gala finałowa konkursu „Mistrz Mowy Polskiej” zorganizowana została w ramach trwającej w Nowym Sączu Sądeckiej Jesieni Kulturalnej. Na zaproszenie organizatorów przyjechała większość nominowanych do konkursu osób. Wśród nich byli także sądeczanie. Raper Arkadiusz „Arkadio” Zbozień oraz historyk, dr Łukasz Połomski, twórca stowarzyszenia Sądecki Sztetl. To właśnie on znalazł się w gronie laureatów konkursu.

Zabytkowy księgozbiór biblioteki w Nowym Sączu

Absolutnie nie spodziewałem się tego wyróżnienia. Nauczyciel z Nowego Sącza, który zostaje laureatem tak prestiżowego konkursu, to jest olbrzymie wyróżnienie, ale też zobowiązanie do pracy nad językiem i nad rozwijaniem swoich językowych umiejętności. W taki sposób, żeby tę polszczyznę używać coraz piękniej. Nie tylko w wywiadach, ale też w czasie spacerów, lekcji i różnych wydarzeniach, które organizujemy – mówił tuż po gali Łukasz Połomski.

Razem z Łukaszem Połomskim nagrodę w tegorocznej edycji konkursu „Mistrz Mowy Polskiej” otrzymały Karolina Lewicka i Anna Wacławik – Orpik. Nagrodę publiczności w głosowaniu zdobył Mateusz Adamczyk, polonista i twórca internetowy, który na swoim Instagramie opowiada o języku polskim i odpowiada na pytania internautów. Nagrodę w kategorii Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej zdobyła Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, z kolei nagrodę publiczności w tej kategorii otrzymał Instagramowy kanał #ĄE.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE