Mieszkańcy DPS-ów będą mieć ułatwiony kontakt z rodziną. Dostali sprzęt komputerowy

2020-12-13 10:00 MR
Starosta przekazał sprzęt komputerowy
Autor: fot. Maria Olszowska, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu Starosta przekazał sprzęt komputerowy

Domy Pomocy Społecznej w Klęczanach, Muszynie, Zbyszycach dostały nowoczesny sprzęt komputerowy. Przekazało go starostwo powiatowe. Dzięki niemu mieszkańcy domów będą mogli się połączyć online ze swoimi bliskimi. Odwiedziny nie są możliwe.

Cztery nowe laptopy z nowoczesnymi słuchawkami, kamerkami, głośnikami i myszkami trafiły dzisiaj do powiatowych Domów Pomocy Społecznej w Klęczanach i Muszynie. Kolejne cztery pojadą do DPS w Zbyszycach.. Z powodu pandemii koronawirusa – od marca tego roku kontakt osobisty z bliskimi nie jest możliwy.

To bardzo długi czas – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Szczególnie dla ludzi starszych. Pozbawienie ich kontaktu z rodziną nie wpływa na nich dobrze. Dzięki sprzętowi, który dzisiaj przekazaliśmy paniom dyrektorkom DPS-ów, mieszkańcy będą mogli bez przeszkód nie tylko słyszeć, ale i widzieć najbliższych.

Pieniądze na zakup sprzętu starostwo dostało z Unii Europejskiej. Jak się okazuje sprzęt bardzo przyda się mieszkańcom DPS-ów.

Niesamowite szopki bożonarodzeniowe wykonane przez sądeckich uczniów

Bardzo dziękuję za ten sprzęt – mówi Marzena Rumel, dyrektor DPS w Klęczanach. – Do tej pory mieszkańcy naszego Domu mieli kontakt telefoniczny, ale brakowało im widoku osób bliskich. Czasami umawialiśmy rodziny, żeby chociaż przez okno zobaczyli się z naszymi pensjonariuszami – to była forma bezpieczna i zdecydowanie pozytywnie wpływała na osoby starsze, które u nas przebywają. Jednak nie wszystkie rodziny mogły się taki sposób kontaktować. Ten sprzęt ucieszy naszych mieszkańców tym bardziej, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas wyjątkowo rodzinny, więc na pewno będą szczęśliwi, mogąc zobaczyć i usłyszeć swoich bliskich.

Podobnie wypowiada się dyrektor DPS w Muszynie.

Do tej pory pracownicy łączyli mieszkańców z rodzinami ze swoich prywatnych telefonów – mówi Katarzyna Lisowska. – Jednak rozdzielczość telefonów i małe ekrany nie pozwalały osobom starszym, słabowidzącym i schorowanym na poznanie osób najbliższych. Teraz się to zmieni.

Na zakup ośmiu sztuk komputerów przenośnych wraz z osprzętem dla Domów Pomocy Społecznej, Powiat Nowosądecki pozyskał 32 960 zł.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy.