Kryzys kadrowy w szkołach! Brakuje nauczycieli. Jak sytuacja wygląda w Nowym Sączu?

2022-08-12 9:14
Klasa szkolna
Autor: Michał Rejduch Obowiązkowe lekcje etyki? Komisja wychowania katolickiego KEP jest za

W całej Polsce brakuje nauczycieli. Według oficjalnych danych jest około 17 tysięcy wakatów. Brak nauczycieli może okazać się sporym problem od 1 września. Tak jest w większości polskich miast. Jak jest w Nowym Sączu?

Czy w nowosądeckich szkołach zabraknie nauczycieli?

Problemu od 1 września raczej nie będzie, chodzi o brak nauczycieli w nowosądeckich szkołach. Wydział Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta Nowego Sącza na bieżąco monitoruje sytuację w szkołach. Braki kadrowe faktycznie się pojawiają, ale nie są one duże.

Warszawa zatrudni nauczycieli z Ukrainy. Póki co zapewni 200 miejsc

Odbyło się spotkanie z dyrektorami nowosądeckich szkół. Nie zgłaszają oni masowego problemu, są to sytuacje jednostkowe w pojedynczych szkołach, na pojedynczych godzinach. Jest to do zorganizowania i wyprowadzenia tak naprawdę do pierwszego września – mówi Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania w nowosądeckim ratuszu.

Sonda
Czy na jesieni polskie szkoły wrócą do nauczania zdalnego?

Jesienią strajk nauczycieli?

Od 1 września w sądeckich szkołach naukę rozpocznie ponad 20 tysięcy osób. Mimo, że rok szkolny jeszcze się nie rozpoczął, to nad uczniami już wisi widmo strajku nauczycieli. To z powodu nieobsadzonych wakatów, ale głównie przez niskie zarobki. Na początku sierpnia Sejm odrzucił propozycję podwyżek dla wszystkich nauczycieli. Wyższe pensje dostaną tylko ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym zawodem. Z roku na rok takich osób jest jednak coraz mniej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE