Koronawirus na Sądecczyźnie. Blisko 90 zakażonych w Domu Pomocy Społecznej

2020-08-24 9:02 MR
koronawirus
Autor: www.pixabay.com

Kilka dni temu przebadano wszystkich mieszkańców i personel Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Nawojowskiej. Wymazy pobrano od 282 osób. Zakażenie potwierdzono u 86. 22 osoby trafiły do szpitala jednoimiennego w Krakowie

Takie testy przeprowadzono w DPS-ie na prośbę władz Nowego Sącza, które otrzymały informacje, o tym, że jedna z osób przebywających tam jest zakażona. Wymazy pobrano w minioną środę. Pierwsze wyniki były znane już w piątek, kolejne w weekend. W sumie zakażenie koronawirusem potwierdzono u 70 mieszkańców Domu Pomocy Społecznej i 16 osób z personelu. Zakażone osoby zostały natychmiast odizolowane od innych.

Od razu wszczęto odpowiednie procedury zgadnie z wymaganiami Sanepidu – mówi prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. - 22 osoby zostały przewiezione do szpitala jednoimiennego w Krakowie ze względu na ich ogólny stan zdrowia i choroby współistniejące. Wszyscy zakażeni czują się dobrze i nie mają objawów.

Koronawirusy krążyły przez lata, a kobiety są bardziej odporne

Mieszkańcy DPS-u koronawirusem prawdopodobnie zaraziły się od kogoś z zewnątrz, dlatego, że od 12 marca nie opuszczali oni ośrodka. Na jakiś czas DPS wstrzymał pracę kuchni, bo okazało się, że część personelu kuchennego jest również zakażona. Do ośrodka będzie dowożony catering.

Nowy Sącz nadal pozostaje w czerwonej strefie zakażenia koronawirusem. W mieście obowiązują podwyższone środki bezpieczeństwa. Mieszkańcy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Odwołane zostały także wszystkie duże wydarzenia kulturalne czy koncerty.