Kończy się remont Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

2022-07-29 11:07

Kończy się remont Bazyliki świętej Małgorzaty w Nowym Sączu. Prace trwały równo dwa lata. Był to pierwszy tak poważny remont od lat 70. ubiegłego wieku. Zmiany widać gołym okiem.

Poważny remont pełen niespodzianek

Prace rozpoczęły  się w wakacje 2020 roku. Przez ten czas wyremontowano cały kościół zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Wymieniono dachówki nad prezbiterium, a na wieżach bazyliki zamontowano blachę miedzianą. Podczas remontu odkryto także krypty zlokalizowane pod kościołem, a na jednej z wież kapsułę czasu, w której były pamiątki z lat 50. ubiegłego wieku.

Trwa remont bazyliki Świętej Małgorzaty w Nowym Sączu

Te zasadnicze prace są już na ukończeniu. Zdejmujemy rusztowanie z wieży południowej. Wyremontowana została elewacja zewnętrzna, więźba dachowa, wymieniono dachówki, środek został pomalowany, odnowiliśmy żyrandole. Co zasługuje na taką szczególną uwagę, to to, że na jednej z wież zostały odtworzone podobizny czterech ewangelistów i ornamenty kwiatowe. Prace były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków – mówi ksiądz Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty.

Sonda
Czy chodzisz regularnie do kościoła?

Co z placem Kolegiackim?

Prace kosztowały około 5 milionów złotych. Większość pieniędzy udało się zdobyć z Unii Europejskiej. Ostatni remont kościoła odbył się w latach 70. ubiegłego wieku. W przyszłości remontu ma się doczekać plac Kolegiacki, którego nawierzchnia pokryta jest kostką, ta lata swojej świetności dawno ma za sobą. Jesienią parafia chce przygotować projekt remontu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE