Kolejne tężnie solankowe powstaną w naszym regionie

i

Autor: Darek Ryś Kolejne tężnie solankowe powstaną w naszym regionie

Kolejne tężnie solankowe powstaną w naszym regionie. Pieniądze już są!

2022-05-23 17:47

Jeszcze w tym roku na mapie małopolski powstaną 22 nowe tężnie solankowe. Będzie to możliwe dzięki pieniądzem, jakie lokalnym samorządom przekazał samorząd województwa małopolskiego.

Tym razem do miast i gmin, które zdecydowały się na budowę tężni solankowych trafią 3,5 miliona złotych. Symboliczne czeki, które potwierdzają przyznanie pieniędzy trafiają już do wójtów i burmistrzów.

Nowe tężnie solankowe powstaną między innymi w gminie Uście Gorlickie, Podegrodzie, Nawojowa, Korzenna, Kamienica, Grybów, Gródek nad Dunajcem czy w Muszynie.

Tężnie solankowe to różnego typu ratunek dla dróg oddechowych. Z obliczeń wynika, że mniej więcej godzina przebywania w tężni to blisko trzy doby przebywania nad morzem. Nie wszystkich na to stać, nie wszyscy mają czas na to, aby jechać na kilka tygodni nad morze i w ten sposób zaaplikować organizmowi niezbędna ilość różnego rodzaju mikroelementów, które wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. To szczególnie ważne także w kontekście rehabilitacji pocovidowej - mówił marszałek Witold Kozłowski.

Posłuchaj marszałka Witolda Kozłowskiego oraz samorządowców z Podegrodzia i Gródka nad Dunajcem

Tężnie będą bezpłatne i ogólnodostępne zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Są zaprojektowane tak, by bez przeszkód mogli z nich korzystać wszyscy, także dzieci, osoby z niepełnosprawnościami czy seniorzy.

QUIZ. Dokończ sławny cytat, który zmienił świat! Ekstremalnie trudny test! 8/10 tylko dla orłów

Pytanie 1 z 10
Józef Małgorzewski, Polskie Radio: "A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia..."

To już druga edycja konkurs „Małopolskie Tężnie Solankowe”. Rok temu podzielono 2,5 miliona złotych. Dzięki tej pomocy powstało 13 takich obiektów. Między innymi w Nowym Sączu.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE