Kolejna Sądeczanka oszukana metodą "na BLIK-a"

2020-02-07 17:06
KMP Nowy Sącz
Autor: KMP Nowy Sącz

Kobieta straciła kilkaset złotych, bo uwierzyła, że pomaga koleżance. Metoda "na BLIK-a" to stosunkowo nowy sposób wyłudzania pieniędzy przez oszustów. Mimo apeli policji o większą ostrożność podczas korzystania z tej formy płatności – coraz więcej Sądeczan pada ofiarą kradzieży "na BLIK-a".

Uwaga na oszustów, którzy próbują wyłudzać nasze pieniądze. Tym razem metodą na na BLIK-a. Złodzieje najpierw włamują się na konta na portalach społecznościowych, a potem za pomocą komunikatora proszą o podanie kodu BLIK, który służy do wypłat pieniędzy z bankomatów czy płacenia w sklepach.


Najczęściej tłumaczą, że właśnie robią zakupy i zapomnieli portfela. Co prawda, właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale robi to wierząc, że pomaga znajomemu.


W minioną środę, w taki właśnie sposób, została oszukana jedna z mieszkanek powiatu nowosądeckiego. Wieczorem kobieta otrzymała wiadomość od złodzieja podszywającego się pod jej znajomą, z prośba o szybką pożyczkę. Kierowana chęcią pomocy koleżance, kobieta straciła z konta 800 złotych.


Takich kradzieży możemy jednak uniknąć. Aby nie stać się ofiarą oszustów należy przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo swoich haseł oraz stosować dodatkowe uwierzytelnienie logowania do serwisów społecznościowych. Trzeba również pamiętać o wylogowaniu się z konta!


Sądeccy policjanci apelują tez do osób korzystających z płatności BLIKiem, aby nie udostępniały nikomu wygenerowanych kodów. W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze należy potwierdzić, czy prośbę o pomoc kieruje rzeczywiście nasz znajomy. Warto po prostu zadzwonić do osoby proszącej o pomoc i sprawdzić, czy to ona kontaktowała się z nami za pośrednictwem komunikatora.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE