Kierowcy uważajcie na drogach.  Zima na razie nie odpuszcza!

i

Autor: KMP Nowy Sącz Kierowcy uważajcie na drogach. Zima na razie nie odpuszcza!

uwaga na drogach

Kierowcy uważajcie na drogach. Zima na razie nie odpuszcza!

2023-12-02 15:14

Śnieg, marznący deszcz, śliskie drogi i chodniki. Na takie warunki muszą się przygotować kierowcy z naszego regionu. Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej ostrzega przed atakiem zimy. Miejscami ma padać dosyć mocno.

Zimowa aura nie jest sprzymierzeńcem kierowców. Opady śniegu czy marznącego deszczu powodują, że widoczność jest ograniczona, a jezdnia mokra i śliska. Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę, że w takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest wydłużona.

Dlatego, aby bezpiecznie dotrzeć do celu, siadając za kierownicą samochodu należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Zaplanujmy dobrze podróż. W przypadku złych warunków pogodowych lepiej wyjechać wcześniej, odpowiednio przygotujmy pojazd, tak żeby zapewnić sobie dobre pole widzenia, dostosujmy swoje umiejętności do warunków panujących na drodze, przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego, zmniejszmy prędkość i pamiętajmy o zwiększonym odstępie od poprzedzającego samochodu. Odpowiednio wcześnie sygnalizujmy też manewry, jakie chcemy wykonać, unikajmy gwałtownego hamowania.

Czy pamiętasz słynne cytaty z filmu "Nie ma mocnych"? Rozwiąż quiz

Pytanie 1 z 10
Dokończ cytat z filmu: "Obiektywnie patrząc, koń to..."

Uważać muszą nie tylko kierowcy, ale też piesi. Należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona. Należy zawsze dokładnie się rozejrzeć i upewnić się, że można bezpiecznie przejść przez jezdnię. Nie powinno się wbiegać na jezdnię, w tym także na przejście dla pieszych.

Dla swojego bezpieczeństwa każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by być bardziej widocznym. Nawet mały odblask na rękę czy torebkę sprawi, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nie z odległości 20-30 metrów, ale z odległości nawet 150 metrów. Dzięki temu kierowca zdąży wyhamować i nie dojdzie do potrącenia.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!