Obwodnica Chełmca działa.  Władze gminy chcą jednak kolejnych ograniczeń dla ciężarówek

i

Autor: Darek Ryś Obwodnica Chełmca działa. Władze gminy chcą jednak kolejnych ograniczeń dla ciężarówek

Chełmiec

Jest efekt! Obwodnica Chełmca działa. Władze gminy chcą jednak kolejnych ograniczeń dla ciężarówek

2023-09-26 16:30

Jest ciszej, spokojniej i bezpieczniej. Kierowcy chętnie korzystają z obwodnicy Chełmca, którą otwarto kilka dni temu. Dzięki temu do centrum gminy wjeżdża teraz mniej samochodów.

Widać to przede wszystkim na dużym skrzyżowaniu w okolicach urzędu gminy, które jeszcze do niedawna mocno się korkowało. Teraz luźniej jest między innymi na ulicy Papieskiej, Limanowskiej, Marcinkowickiej czy Krakowskiej.

Wójt gminy Bernard Stawiarski idzie jednak o krok dalej i chce kolejnych zmian. Chodzi o zakaz ruchu dla ciężarówek w centrum gminy. Nie dla wszystkich, ale tych które jadą tranzytem.

Będę występował w tej sprawie, żeby nie było możliwości  przejazdu samochodami ciężarowymi przez drogi powiatowe, które prowadzą przez centrum naszej gminy - mówi wójt Chełmca Bernard Stawiarski.

Posłuchaj wójta gminy Chełmiec Bernarda Stawiarskiego

Na takie zmiany muszą się zgodzić zarządcy dróg, które przechodzą przez centrum Chełmca. To między innymi Powiatowy Zarząd Dróg z Nowego Sącza. Na razie urzędnicy się przyglądają.

Włączenie nowego odcinka drogi krajowej w układ komunikacyjny na obrzeżach Nowego Sącza, tworzony przez drogę wojewódzką numer 969, obwodnicę zachodnią oraz obwodnicę północną Nowego Sącza powinno spowodować przeniesienie się ruchu tranzytowego z dróg powiatowych, czyli ulicy Marcinkowickiej oraz Papieskiej na wspomniane obwodnice. Obserwację natężenia i warunków ruchu na tych drogach pozwolą, w zależności od potrzeb na podejmowanie decyzji o ewentualnych zmianach w organizacji ruchu - wyjaśnia Powiatowy Zarząd Dróg z Nowego Sącza.

Quiz. Tablice rejestracyjne. Czy odgadniesz 13 skrótów miast w 100 sekund?

Pytanie 1 z 13
Z jakiego powiatu pochodzi tablica rejestracyjna: LRA

Obwodnicą Chełmca można przejeżdżać od 18 września. Trasa zaczyna się na rondzie na drodze krajowej numer 28, później idzie w kierunku północnej obwodnicy Nowego Sącza, gdzie łączy się z nowym mostem na Dunajcu. Nowa droga ma około półtora kilometra długości. Na trasie powstały też dwa mosty oraz dwa wiadukty.

Z badań GDDKiA wynika, że przez  skrzyżowanie koło urzędu gminy w Chełmcu na dobę przejeżdżało nawet 30 tysięcy pojazdów.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE