Hodują kapustę, ogórki czy koperek. Nietypowy ogród przy Szkole Podstawowej nr 21 [ZDJĘCIA, FILM]

2020-09-15 11:40 MR
Ogród przy sp 21
Autor: Michał Rejduch Ogród przy SP 21

Z przyszkolnego ogrodu prosto do garnka w szkolnej kuchni. Niebawem tak mogą wyglądać posiłki serwowane w sądeckich szkołach czy przedszkolach. To dlatego, że przy niektórych placówkach działają specjalne ogrody. Można w nich bliżej poznać ciekawe rośliny, ale też hodować warzywa, czy owoce.

Ogrody, to pomysł mieszkańców miasta, który zgłoszono do  Budżetu Obywatelskiego Nowego Sącza.  Projekt wygrał. Część z ogrodów już działa. Jeden z nich znalazł się przy Szkole Podstawowej numer 21. Ogród powstał na początku marca. Wtedy na tyłach budynku wydzielono specjalne miejsce, gdzie posadzono krzewy porzeczkowe, postawiono dwie małe szklarnie i kilka donic z kwiatami.

Od marca nie mieliśmy dzieci w szkole, więc ogród funkcjonował swoim życiem. Teraz od nowego roku szkolnego jest wyznaczona klasa, która opiekuje się ogrodem i dba o niego – wyjaśnia wicedyrektor szkoły Radosław Stawiarz. - Aktualnie trwają prace przygotowujące ogród do jesieni. Zbierane są ogórki, kapusta, koperek. Pozbierano już porzeczki. Nie wykluczamy rozszerzenia działalności i kolejnych nasadzeń w przyszłości. 

Szkoła ma plan, żeby warzywa w przyszłości trafiały do szkolnej kuchni, albo do pracowni techniki, gdzie młodzież w trakcie lekcji uczy się przygotowywać kanapki oraz sałatki. Ogród, to nie tylko miejsce gdzie hodowane są warzywa i owoce. W przyszłości będą się tam odbywać lekcje przyrody na których najmłodsi bliżej poznają otaczającą nas naturę.

Nietypowy ogród przy szkole w Nowym Sączu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Szkoła Podstawowa numer 21 to nie jedyna placówka w Nowym Sączu, gdzie wykonano taki ogród. Podobne znajdziemy przy Szkole Podstawowej numer 16 przy ulicy Tadeusza „Bora” Komorowskiego, przy Zespół Szkół nr 5, obok dwóch Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Nawojowskiej. Kolejny tak ogród znajdziemy przy Miejskim Przedszkolu numer 14.