bakterie

i

Autor: www.pixabay.com

Groźne bakterie w przydomowych studniach w Nowym Sączu. Są wyniki badań wody!

2022-10-10 12:00

Badania przeprowadzano w Nowym Sączu, ale też w kilku okolicznych gminach. Próbki z 30 przydomowych studni pobrały Sądeckie Wodociągi. W większości z nich wykryto groźne dla życia i zdrowia bakterie. Woda nawet nie nadaje się do mycia.

Bakterie coli w przydomowych studniach w Nowym Sączu

Zdaniem ekspertów Sądeckich Wodociągów woda z większości przydomowych studni, którą przebadali, nie nadaje się do picia i do żadnych celów sanitarnych. Takie próbki pobrano z 30 studni na terenie Nowego Sącza oraz gmin Nawojowa, Korzenna i Stary Sącz. Próbki pobrano za zgodą właścicieli studni. Z 30 przebadanych 80 procent zawierało bakterie coli, escherichia coli i paciorkowce kałowe. W wodzie jednej ze studni było około 3 tysiące jednostek bakterii, a dopuszczalna norma wynosi zero.

Wystawa pająków i skorpionów w Nowym Sączu

W ramach tych badań okazało się, że 80 procent studni, które przebadaliśmy, jest zanieczyszczonych. Akcja ma nie tylko pokazać jaką wodę piją mieszkańcze regionu, ale też zachęcać do podłączania się do miejskiej sieci. Zdajemy sobie, że nie wszędzie jest dostęp do naszej sieci, ale tam, gdzie jest, zachęcamy, pokazując, że w czterech na pięć przebadanych studni woda jest zanieczyszczona i nie nadaje się do celów spożywczo – higienicznych – mówi Tadeusz Frączek, prezes Sądeckich Wodociągów.

Sonda
Czy wiesz co zrobić, gdy z kranu popłynie zielona woda?

Woda w przydomowych studniach w Nowym Sączu jest coraz gorsza

Takie badania spółka Sądeckie Wodociągi prowadzi od wielu lat. W ciągu ostatnich siedmiu lat przeprowadzono około 500 takich kontroli. Z roku na rok wyniki potwierdzają, że woda w przydomowych studniach jest w coraz gorszym stanie. Jak podkreślają przedstawiciele Sądeckich Wodociągów, właściciele badanych studni często są zaskoczeni wynikami.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE