Fałszywy „wnuczek” znowu zaatakował na Sądecczyźnie. Czy seniorzy dali się oszukać?

2021-06-15 7:40
senior telefon
Autor: www.pixabay.com

W poniedziałek sądecka Policja dostała dwa zgłoszenia dotyczące usiłowania oszustwa na krewnego. Scenariusz był ten sam. Telefonująca osoba podawała się za członka rodziny, który miał spowodować wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy, aby uniknąć kary. Czy seniorzy dali się oszukać?

W poniedziałek na terenie Sądecczyzny doszło do dwóch prób wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka”, który miał spowodować wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy. Oszuści dzwonili, podając się za córkę rozmówcy, a także prokuratora. Wykorzystywali legendę, że krewny spowodował wypadek drogowy i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby rzekomy syn czy córka uniknęli konsekwencji prawnych.

Mateusz Borek ZAŁAMANY po meczu ze Słowacją...

Przestępcom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu, ponieważ czujni seniorzy szybko zorientowali się, że mają do czynienia z próbą oszustwa i powiadomili Policję – wyjaśnia Justyna Basiaga z biura prasowego nowosądeckiej Policji. - Należy pamiętać, że oszuści wciąż modyfikują i dostosowują swoje historie do danej sytuacji i tego, czego dowiedzą się od osób, z którymi prowadzą

Sonda
Polska. Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe?

Policjanci przypominają, że jeśli ktoś telefonuje do nas i podaje się na przykład za krewnego, policjanta czy pracownika banku i żąda pieniędzy, natychmiast trzeba zakończyć taką rozmowę telefoniczną.

Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca. Wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności. Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe. Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być próba oszustwa, koniecznie powiadom Policję, dzwoniąc pod numer 112 – dodaje Justyna Basiaga.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE