Dwa brzegi Dunajca połączone! To ważny dzień na budowie nowego mostu w Kurowie

2021-02-23 18:05 DR
Udało się połączyć dwa brzegi Dunajca w Kurowie.  Nowy most rośnie w oczach
Autor: GDDKiA oddział w Krakowie Udało się połączyć dwa brzegi Dunajca w Kurowie. Nowy most rośnie w oczach

Nowy most połączył dwa brzegi rzeki Dunajec. Chodzi o przeprawę, która powstaje w Kurowie koło Nowego Sącza na drodze krajowej numer 75. Mimo zimowej pogody wszystko poszło zgodnie z planem.

Ostatni element konstrukcji na przyczółek nasunięto 23 lutego. Tym samym most spina już dwa brzegi. Dokładność przeprowadzonych prac sprawdzali kontrolnie geodeci, ponieważ ten segment mostu musiał znaleźć się dokładnie w wyznaczonym miejscu i to się udało.  

Następnym etapem budowy będzie wznoszenie pylonów oraz podwieszenie ustroju nośnego. Powstaną w sumie 3 pylony. Na każdy przypada 36 lin o długości od 33,57 do 87,71 metrów. Łączna długość want nowego mostu wyniesie ponad 7310 metrów.

Nowy most na rzece Dunajec w Kurowie będzie miał 602 metry długości oraz prawie 18 metrów szerokości. Natomiast pylony będą się wznosić na około 33,5 metra od poziomu terenu. Przy tej okazji na odcinku dwóch kilometrów będzie zmieniony przebieg drogi krajowej numer 75 od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie.

Przypomnijmy. Umowa z wykonawcą na budowę mostu podpisano 10 czerwca 2019 roku. Koszt to ponad 189 milionów złotych.  Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to ruch po nowym moście na Dunajcu w Kurowie będzie puszczony już w październiku tego roku. Pozostałe prace będą kończone w kwietniu 2022 roku.  

Na jednym z przyczółków po starej przeprawie powstanie tez punkt widokowy, z którego będzie można oglądać panoramę rzeki Dunajec. Do platformy widokowej dojedziemy zarówno od strony Brzeska, jak i Nowego Sącza. Wejście na platformę ma być darmowe.   

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Roboty nauczyły się tańczyć | ESKA XD - Mobmania #15