Czy przez Samorządową Kartę Praw Rodziny Nowy Sącz straci unijne doatacje? Na liście jest 6 miast

2020-07-30 12:25 MR
Ratusz w Nowym Sączu
Autor: Michał Rejduch

Duże pieniądze z Unii Europejskiej mogą nie trafić do kilku polskich miast. Unijna komisarz do spraw równości Helena Dalli poinformowała, że odrzucono sześć wniosków w ramach programu "Partnerstwo miast". Chodzi o te miasta, które podjęły uchwały o tak zwanej „strefie wolnej od LGBT” lub o Samorządowej Karcie Praw Rodzin . Taką w zeszłym roku uchwaliła Rada Miasta Nowego Sącza większością głosów klubu radnych „PiS – Wybieram Nowy Sącz”.

Komisja Europejska na razie nie chce zdradzać szczegółów, których miast może dotyczyć sprawa. Prawdopodobnie może to dotknąć także Nowy Sącz, który ma podpisaną współpracę zagraniczną z kilkoma miastami.  W maju taką współpracę zawiesiło niemieckie miasto Schwerte. Zdaniem prezydenta Nowego Sącza całe zamieszanie spowodowane jest przez decyzje polityczne w Warszawie.

Poprzez próbę przenoszenia nam dużej polityki z Warszawy do Nowego Sącza, próbę podziału społeczeństwa, szczucia mieszkańców miasta jednych na drugich, będziemy odczuwać to także finansowo. Skutki mogą być wieloletnie. Możemy dostać rykoszetem po decyzjach politycznych, które nie mają nic wspólnego z gospodarką miasta – komentuje dla Radia Eska prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. - Jest to bardzo smutne, że część radnych dała się zmanipulować i wepchnąć w taką antychrześcijańską walkę z osobami o odmiennej orientacji.

Miastami partnerskimi Nowego Sącza są między innymi Narwik w Norwegii, Preszów i Stara Lubowla na Słowacji, czy  Troki na Litwie.

Zwrócę się do prezydenta Nowego Sącza, żeby otrzymać informacje jakie projekty zostały złożone, aby pozyskać środki w ramach "Partnerstwa miast" – dodaje Iwona Mularczyk, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza.

Prezydent zapewnia też, że Nowy Sącz jest miastem tolerancyjnym i liczy, że w przyszłości Rada Miasta uchyli uchwałę o Samorządowej Karcie Praw Rodzin. Innego zdania jest przewodnicząca Iwona Mularczyk.

Ja bym się zdziwiła, gdyby ktokolwiek chciał uchylić tę kartę. Samorządowa Karta Praw Rodziny stoi na straży i mówi o wzmocnieniu rodziny. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś, jeżeli zna tę kartę, mógł znaleźć jakiekolwiek elementy, które mogłyby zostać przez Rade Miasta podważone. Nie ma tam żadnych sformowań z którymi mieszkańcy Nowego Sącza by się nie utożsamiali - wyjaśnia Iwona Mularczyk. 

Głos w sprawie odrzucenia wniosków na projekty w ramach „Partnerstwa miast” zabrał też Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, który uważa działania Komisji za bezprawne i bezzasadne. Zażądał on stanowczej interwencji premiera w Komisji Europejskiej.

Starą myjnie autobusów MPK w Nowym Sączu zastąpi nowoczesna

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.