Ciekawe znalezisko w centrum Nowego Sącza. Co odkopali poszukiwacze skarbów?

2021-05-24 7:58

Na placu przy ulicy Lwowskiej, gdzie na powstać budynek mieszkalno - usługowy trwają prace archeologiczne. Poszukiwacze skarbów dokopali się między innymi do studni, która może pochodzić nawet z XIX wieku. Teraz chcą sprawdzić jak głęboko sięgała.

Pewne jest, że na placu pomiędzy ulicą Lwowską a Gwardyjską w Nowym Sączu przed II wojną światową stała karczma wraz z domami mieszkalnymi. Zburzono je podczas wojny. Od kilku dni na placu pracują archeolodzy i członkowie Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny. Po zdjęciu pierwszej warstwy ziemi dokopano się do fundamentów i fragmentów podłogi dawnej karczmy. W trakcie prac odkryto coś jeszcze.

Największa makieta kolejowa w Nowym Sączu

Natrafiliśmy na takie nietypowe ułożenie kamieni. Okazało się, że to jest najprawdopodobniej studnia. Ona była całkowicie zasypana. Teraz ją odkopujemy i sprawdzamy, jak była głęboka i czy ktoś nie zakopał w niej czegoś. Może znajdziemy tam jakieś skarby. Przy pomocy wykrywaczy metali odkryliśmy tu wiele monet, które pochodzą z XIX wieku. Trafiły nam się również pozostałości po karczmie, jak uchwyty kufli – Mówi Stanisław Pustułka ze Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny.

Wszystkie znalezione przedmioty zgłaszane są do konserwatora zabytków. Na miejscu pracuje także archeolog. Na placu pomiędzy ulicami Lwowską a Gwardyjską ma powstać budynek mieszkalno - usługowy.

Sonda
Czy uważasz, że 500 plus powinno zostać zniesione, a w zamian rząd powinien obniżyć podatki?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE