Inwestycje

Budynek Archiwum Narodowego w Nowym Sączu już gotowy [ZDJĘCIA]

2023-06-06 7:35

Drugiego tak nowoczesnego budynku w Polsce prawdopodobnie nie ma. Zakończyła się budowa nowej siedziby Archiwum Narodowego w Nowym Sączu. Budynek jest ekologiczny. Jedną trzecią zajmują biura, dwie trzecie magazyny, w których jest miejsce dla dziesięciu kilometrów akt.

Nowy Sącz. Koniec budowy gmachu Archiwum Narodowego

Nowy budynek sądeckiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie jest już gotowy. Kilka dni temu gmach przy ul. 29 listopada przeszedł odbiory techniczne. Oficjalne otwarcie zaplanowano 13 czerwca. Później przyjdzie czas na meblowanie pomieszczeń biurowych i przeprowadzkę, która potrwa do jesieni. To najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Budowa trwała dwa lata i kosztowała prawie 40 milionów złotych.

Maryla Rodowicz biegała nago po hotelu w Sopocie

Całość energii cieplnej i chłodzenia uzyskujemy z pompy ciepła i dwudziestu jeden stumetrowych odwiertów na parkingu. Pozwala to w najtańszy sposób zapewnić odpowiednią temperaturę o każdej porze roku. W części magazynowej budynku osiągnęliśmy taki efekt termosu, czy jaskini. Chodzi o to, że jest tu na tyle mała wymiana powietrza z zewnątrz, że temperatura w magazynach jest stała przez cały rok. Przy budynku jest parking dla samochodów, a w jego tyle stworzyliśmy taki mały park, gdzie korzystający będą mogli odpocząć — mówi Paweł Ząbczyński, z Archiwum Narodowego w Krakowie.

Do tej pory sądecki oddział Archiwum Narodowego mieścił się w kilku miejscach na terenie miasta. Ostatnio zajmuje budynek przy ulicy Jagiellońskiej. W archiwum znajdują się dokumenty nie tylko z regionu sądeckiego, ale także z części Podhala. Budowa nowego gmachu kosztowała prawie 40 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE