Wierni z Nowego Sącza zaskoczeni!

Boczny ołtarz zniknął z bazyliki! Co się z nim stało?

2023-03-22 11:00

To już kolejny ołtarz, który w ostatnim czasie rozebrano w bazylice św. Małgorzaty. Uspokajamy, trafił on do renowacji. Konserwatorzy zajmą się nim w całości. Ołtarz wróci na swoje miejsce za kilka miesięcy.

Kolejny ołtarz z bazyliki w renowacji

Swój dawny blask odzyska XVI-wieczny ołtarz boczny, który znajdował się w jednej z naw bazyliki świętej Małgorzaty w Nowym Sączu. Teraz tym dziełem sztuki zajmą się specjaliści jednej z pracowni konserwatorskich w Krakowie. Zabytkowy ołtarz był bardzo zniszczony i z takimi pracami dłużej nie można było czekać – wyjaśnia proboszcz bazyliki, ksiądz Jerzy Jurkiewicz.

Ratusz w Nowym Sączu do remontu

Zniszczenia były zauważalne, były pęknięcia farby, niektóre fragmenty farby odpadły. Dlatego też postanowiliśmy wystąpić o dotację na jego odnowę. Prace będą polegać na oczyszczeniu tego ołtarza, zaimpregnowaniu drewna, jeżeli będzie to konieczne – mówi proboszcz.

Ile kosztuje renowacja ołtarza bocznego bazyliki św. Małgorzaty?

Pieniądze na renowację ołtarza parafia dostała z Urzędu Marszałkowskiego. Na razie to 170 tysięcy złotych. Tu warto dodać, że ostatnio w renowacji były figury, które znajdują się na ołtarzu głównym. Konserwatorzy zajęli się także samym ołtarzem. Tu prace jednak jeszcze się nie zakończyły. Nadal potrzeba pieniędzy na jego odnowę. Tych parafia chce poszukać w kasie Ministerstwa Kultury. Dokończenie renowacji ołtarza głównego może kosztować około 900 tysięcy złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE