Krok bliżej do budowy obwodnicy Limanowej

i

Autor: GDDKiA Kraków Krok bliżej do budowy obwodnicy Limanowej

region

Bliżej do budowy obwodnicy Limanowej. Nowa droga ma powstać do 2029 roku

2023-06-02 15:34

Kolejne miasto w naszym regionie doczeka się obwodnicy. Tym razem będzie to Limanowa. To właśnie przez to miasto prowadzi jedna z bardziej zatłoczonych tras w Małopolsce. To droga krajowa numer 28.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do burmistrza Limanowej złożyła właśnie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. To jeden z najważniejszych dokumentów, który jest potrzebny do rozpoczęcia prac budowlanych.

Nowa trasa będzie miała w sumie około 6 kilometrów i będzie przebiegać w nowym śladzie, po południowej stronie miasta, jako część drogi krajowej numer 28.  Będzie to droga jednojezdniowa, z jednym pasem ruchu w każdym kierunku i pasem awaryjnym. 

Do wniosku GDDKiA dołączyła też trzy proponowane warianty przebiegu nowej drogi. Każdy z nich rozpoczyna się w okolicach skrzyżowania DK28 z ulicą Krakowską, a kończy nieopodal skrzyżowania ulicy Kościuszki z ulicą Agrestową.  Dwa warianty są poprowadzone przez teren miasta Limanowa, a wariant trzeci przebiega częściowo przez tereny gminy Limanowa. 

QUIZ: Kultowe auta z PRL-u. Sprawdź, ile o nich wiesz!

Pytanie 1 z 10
Potocznie mówiło się na niego Maluch. O którym aucie mowa?

Jeżeli GDDKiA dostanie decyzję środowiskową, to kolejnym krokiem będą badania geologiczne terenu, następnie ogłoszenie przetargu na wykonanie tej inwestycji w formule projektuj i buduj. Przewidywany czas realizacji to lata 2025-2029.

Dziś droga krajowa numer 28 przebiega przez samo centrum Limanowej przez ulicę Krakowską, Piłsudskiego, Jana Pawła II, Rynkiem i ul. Kościuszki. Nowa droga ma wyprowadzić ruch samochodów z centrum Limanowej. Każdej doby przez to miasto przejeżdża średnio około 21 tysięcy pojazdów.

W najbliższych latach w Małopolsce ma powstać 7 obwodnic. Chrzanowa i Trzebini, Nowego Targu, Piwnicznej-Zdroju, Tarnowa, Wadowic, Makowa Podhalańskiego i Limanowej. Nowe drogi będą budowane w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE