Będą zabezpieczenia przeciwpowodziowe na potoku Łubinka? Muszą się na nie zgodzić mieszkańcy

2022-08-16 14:00
Radni Ilona Orzeł i Artur Czernecki podczas briefingu prasowego nad Łubinką
Autor: Michał Rejduch Radni Ilona Orzeł i Artur Czernecki podczas briefingu prasowego nad Łubinką

Przed nami konsultacje społeczne w sprawie zabezpieczeń przeciwpowodziowych potoku Łubinka, który przepływa przez Nowy Sącz. Chodzi o odcinek od mostu na ul. Nowochruślickiej do ujścia potoku Łęgówka, na którym często zalewane są pobliskie domy.

Jest pomysł na zabezpieczenia przeciwpowodziowe na Łubince

W zeszłym roku w czerwcu domy, które sąsiadują z Miasteczkiem Galicyjskim, zostały zalane przez Łubinkę. Po tym zdarzeniu urzędnicy przygotowali projekt, który zakłada budowę specjalnych zbiorników, które w razie dużych opadów deszczu i wzrostu poziomu wody przyjmą jej nadmiar. Dzięki temu posesje mieszkańców, którzy sąsiadują z Łubinką, nie będą zalewane. Problem w tym, że specjalne zbiorniki mają się pojawić na gruntach prywatnych. Dlatego też, w najbliższym czasie odbędą się konsultacje społeczne w tej sprawie. Mają się na nich pojawić przedstawiciele Wód Polskich oraz sądeccy radni.

Skansen w Nowym Sączu zaprasza!

Niektórzy właściciele gruntów będą musieli się pogodzić z tym faktem. W planie jest zbudowanie polderów, które mają przyjmować nadmiar wody – mówi radny Artur Czernecki. - Mamy świadomość tego, że tu pojawią się sytuacja konfliktowe. Będziemy chcieli zaangażować się, pomóc mieszkańcom. Tak naprawdę od mieszkańców dużo zależy – dodaje Ilona Orzeł.

Sonda
Czy ucierpiałeś kiedyś w wyniku powodzi?

To mogą być długie i trudne konsultacje

Zdaniem radnej ta inwestycja jest potrzebna, bo wylewająca Łubinka powoduje wiele szkód w domach Sądeczan, którzy sąsiadują z rzeką. Radna prosi też mieszkańców o wyrozumiałość, a także dojście do pewnych kompromisów. Pierwsze konsultacje odbędą się już w najbliższy czwartek, 18 sierpnia o godzinie 16 w Miasteczku Galicyjskim.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE