Barbacki w pigułce. Gotowy jest album poświęcony życiu i twórczości znanego malarza

2021-04-07 7:36 MR
Piotr Droździk z albumem poświęconym życiu i twórczości Bolesława Barbackiego
Autor: Michał Rejduch Piotr Droździk z albumem poświęconym życiu i twórczości Bolesława Barbackiego

To było 8 miesięcy bardzo trudnej pracy. Gotowy jest już album poświęcony twórczości Bolesława Barbackiego. Wydało go Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Zobaczymy w nim sporo obrazów ze zbiorów nowosądeckiego muzeum, ale też z prywatnych kolekcji. Publikacja przybliży nam także postać samego artysty.

Stworzenie tego albumu, to nie była łatwa praca. Znalazło się w nim ponad 250 zdjęć obrazów, które namalował artysta, a także teksty opisujące jego prace i życiorys. Bolesław Barbacki malował głównie portrety, ale w albumie są także  także reprodukcje jego innych prac, jak rysunków czy aktów. Całość ma formę książki, która przypomina jeden z obrazów Barbackiego.

Wystawa plakatów filmowych w Nowym Sączu

Jedną ze sporych trudności związaną z produkcją tego albumu było dotarcie do właścicieli obrazów, przekonanie ich co do słuszności tego projektu, ale też sfotografowanie prac. Teraz w dobie pandemii nie jest to takie proste. Nie da się zrobić skanu obrazu, ani nie da się sfotografować telefonem. Ja z całym zapleczem fotograficznym jeździłem po Polsce i fotografowałem te obrazy – opowiada Piotr Droździk, autor zdjęć do albumu.

W albumie znajdziemy opisy prac Bolesława Barbackiego, które przygotował sądecki artysta – malarz Wacław Jagielski. Wstęp napisał rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk. O życiorysie artysty napisały Maria Molenda z fundacji Nomina Rosae oraz Edyta Ross – Pazdyk z nowosądeckiego Muzeum. Projekt graficzny albumu przygotowała krakowska artystka Małgorzata Flis. Przy jego tworzeniu pracowało około 20 osób. Tu warto dodać, że Nowy Sącz ogłosił rok 2021 „Rokiem Bolesława Barbackiego”. W tym roku przypadają dwie ważne rocznice związane z artystą – rocznica urodzin i śmierci. Album można dostać w sądeckich księgarniach. Można o niego pytać też w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl