Bałagan w domowej kotłowni może skończyć się pożarem.  Przypominają i ostrzegają strażacy

2021-01-13 18:44 DR
Strażacy przypominają. Bałagan w domowej kotłowni może skończyć się pożarem
Autor: PSP Nowy Sącz

Warto posprzątać domowe kotłownie. To ważna rada i przypomnienie od strażaków. Szczególnie teraz, kiedy zrobiło się zimno i bardziej dogrzewany nasze mieszkania czy domy.

Od początku tego sezonu grzewczego strażacy z Nowego Sącza gasili kilka pożarów w domowych kotłowniach. Zdarzało się też, że ogień rozprzestrzeniał się na cały budynek. Do takiego pożaru doszło między innymi w Wielopolu.

Po przybyciu na miejsce strażacy ustalili, że paliło się w piwnicy budynku mieszkalnego,   a dym wydobywał się przez drzwi na zewnątrz. Wszystkie osoby zamieszkujące budynek opuściły go przed przybyciem strażaków.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania w energię elektryczną w skrzynce oraz zakręceniu zaworu gazu na przyłączu. Strażacy weszli do piwnicy i ugasili pożar piwnicy jednym prądem wody. Oddymiono pomieszczenia przy użyciu wentylatora. Usunięto nadpalone materiały i dogaszono je na zewnątrz. Usunięto żar z pieca w celu jego wygaszenia.

Apelujemy o zachowanie ostrożności i właściwą eksploatację urządzeń grzewczych. Najczęstsze przyczyny pożarów w kotłowni to wady urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe, nagromadzenie materiału palnego wokół pieca CO, nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe czy zaprószenie ognia podczas użytkowania pieca CO - mówi st.bryg. Paweł Motyka Zastępca Komendanta Miejskiego PSP

Posłuchaj st.bryg. Pawła Motyki Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP
W Nowym Sączu pojawiły się nowe murale. Zobaczcie

W sezonie zimowym co jakiś czas musimy też kontrolować i sprawdzać kominy oraz przewody wentylacyjne. Warto też kupić czujkę czadu czy dymu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl