130 lat Sądeckiej Biblioteki Publicznej. Były życzenia i happening przed ratuszem [FILM]

2021-10-13 13:24
Happening z okazji urodzin Sądeckiej Biblioteki Publicznej
Autor: Michał Rejduch Happening z okazji urodzin Sądeckiej Biblioteki Publicznej

Ogromna liczba czytelników, ponad 400 tysięcy książek w swoich zbiorach i 130 lat działalności. Okrągłe urodziny w tym roku obchodzi Sądecka Biblioteka Publiczna. Założono ją w 1891 roku. Z okazji urodzin biblioteka zorganizowała happening przed ratuszem.

Korzystają z niej mieszkańcy Nowego Sącza w każdym wieku. Wielu z nich nie wyobraża sobie miesiąca, czy tygodnia, bez wizyty w wypoczywalni. Sądecka Biblioteka Publiczna skończyła właśnie 130 lat. Z tej okazji przed ratuszem zorganizowano happening. Pracownicy biblioteki chcieli przypomnieć, skąd wzięła swój pierwszy księgozbiór. Zobacz FILM.

Happening z okazji 130-lecia Sądeckiej Biblioteki Publicznej

Przez wiele lat biblioteka zmieniała swoje siedziby. Jedną z nich była dworek na plantach podarowany przez Józefa Wieniawę Zubrzyckiego, w którym obecnie mieści się Mała Galeria. Swoją siedzibę biblioteka miała również w budynkach sądeckiego zamku, a od początku lat 70. ubiegłego wieku, to budynek przy ulicy Franciszkańskiej. Jak podkreśla obecny dyrektor, Marek Rylewicz, biblioteka zawsze była blisko ludzi.

Sonda
Czy lubisz czytać książki?

Biblioteka w życiu mieszkańców Nowego Sącza jest bardzo ważna. Pokazała to nawet sama pandemia. W momencie, kiedy zostaliśmy zamknięci, staraliśmy się, żeby czytelnicy mieli do nas cały czas dostęp. Zorganizowaliśmy akcję wypożyczania książek przez telefon. Do biblioteki ustawiały się długie kolejki. Sądeczanie pisali do nas, pytali, kiedy biblioteka będzie otwarta. To oznacza, że jesteśmy im bardzo potrzebni – zaznacza Marek Rylewicz, dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej.

Obecnie biblioteka ma główną siedzibę przy ulicy Franciszkańskiej, ale sądeczanie mogą korzystać również z filii, które są w ośmiu miejscach na terenie miasta. Znajdziemy je między innymi na osiedlach Kochanowskiego, Millenium, Wojska Polskiego, Wólki czy Gołąbkowice. Biblioteka ma również oddział dla dzieci przy ulicy Lwowskiej. W tym samym budynku mieści się Dział Zbiorów Regionalnych i Zabytkowych.

Sądecka Biblioteka Publiczna to nie tylko miejsce, gdzie wypożycza się książki. Od wielu lat biblioteka jest również miejscem spotkań kulturalnych czy wystaw. Z okazji 130. rocznicy urodzin w piwnicach budynku przy ul. Franciszkańskiej od piątku będzie można oglądać wystawę poświęconą historii biblioteki w Nowym Sączu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE