W czwartek rozpoczęło się Triuduum Paschalne, czyli najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym rzymskich katolików i rozpoczyna się on wielką mszą w Wielki Czwartek, tzw. Msza wieczerzy pańskiej, kiedy to Jezus ofiarował Bogu pod postaciami chleba i wina, swoje ciało i krew. W Wielki Piątek nie odbywają się msze święte, ponieważ jest to czas wyciszenia i zadumy. Odbywa się zatem Liturgia Męki Pańskiej, kiedy to w godzinach popołudniowych, w kościele odprawia się drogę krzyżową, a po niej gorzkie żale. Wielka Sobota również jest dniem wyciszenia. Przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, a czasami nawet strażnicy. Trwa oczekiwanie na przyjście Chrystusa. W Wielkanocny Poniedziałek odbywa się msza, jednak nie jest ona obowiązkowa, co oznacza, że jeżeli nie udamy się na nią nie popełnimy grzechu ciężkiego.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Święta Obowiązkowe 2022 - nakazane święta kościelne [KALENDARZ]
Wielkanoc 2022 – obowiązkowa msza święta
Kiedy trzeba iść do kościoła podczas świąt wielkanocnych 2022? W czasie Wielkiej Nocy jest jedna obowiązkowa msza święta. Wypada ona w niedzielę 17 kwietnia. W godzinach porannych odbywa się rezurekcja, czyli z łacińskiego zmartwychwstanie i jest wezwaniem wszystkich wiernych do uczczenia wyjścia Jezusa z grobu. W ten czas procesja wychodzi z kościoła, aby okrążyć kilka razy budynek z hostią, monstrancją oraz krzyżem z przewieszoną, czerwoną stułą. Msza odbywa się nie później niż o świcie. Warto zatem wcześniej dowiedzieć się swojej parafii, o której godzinie odbywa się rezurekcja.
To Kodeks Prawa Kanonicznego posiada zapisy mówiące o ty, które msze święte są dla chrześcijan obowiązkowe. W roku 2022 odbędzie się osiem obowiązkowych mszy. W tym odbyły się już dwie, a przed nami jeszcze sześć. Po Wielkanocy najbliższą najbliższym świętem nakazanym jest Wniebowstąpienie, które odbędzie się 29 maja 2022.