Witamina C jest jednym z najważniejszych antyoksydantów spośród substancji odżywczych, wpływa na przebieg licznych procesów związanych ze stabilizacją środowiska komórkowego. Jest ważnym regulatorem syntezy kolagenu w organizmie, który z kolei ponosi odpowiedzialność za budowę wszystkich ważnych tkanek, w tym skóry, mięśni, czy naczyń krwionośnych. Witamina C uczestniczy w wytwarzaniu wyraźnie pobudzającego neurohormonu, czyli noradrenaliny, która umożliwia szybką reakcję na zagrożenie występujące w otoczeniu i sprzyja mobilizacji do działania. Ponadto kwas askorbinowy bierze udział w syntezie karnityny, która jest aminokwasem o dużym znaczeniu metabolicznym i usprawnia zużywanie tłuszczy na cele energetyczne.
Kolejną ważną funkcją omawianej witaminy jest wpływ na regulację stanu odżywienia innymi związkami niezbędnymi. Usprawnia wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, poprawia metabolizm innego ważnego przeciwutleniacza, czyli witaminy E, a nawet może stabilizować poziom kwasu foliowego.
Ile witaminy C potrzebuje organizm?
Odpowiedni poziom podaży witaminy C w diecie ma duże znaczenie zarówno prewencyjne, jak i terapeutyczne. Zapobiega m.in. szkorbutowi, czyli chorobie związanej ściśle z niedoborem kwasu askorbinowego oraz zaburzeniami syntezy kolagenu. Objawia się ona pogorszeniem stanu skóry i innych tkanek miękkich, w tym dziąseł, co prowadzić może np. do krwawień i zaburzeń gojenia ran. Coraz więcej mówi się również o roli witaminy C w hamowaniu i leczeniu zmian nowotworowych w organizmie, co możliwe jest dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym. Oba powyższe działania rzutują na stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego, a także mogą być przydatne w okresach osłabionej odporności. Według norm populacyjnych osoby dorosłe potrzebują minimum 80 – 90 mg witaminy C dziennie, jednak należy pamiętać, że jest to witamina wrażliwa na obróbkę termiczną oraz kontakt z powietrzem, oraz tym, że wiele czynników wpływa na zwiększenie indywidualnego zapotrzebowania (np. ciąża, stres, czy palenie papierosów).
Skąd czerpać witaminę C?
Witamina C dostarczana jest do organizmu głównie poprzez konsumpcję produktów roślinnych. Do najbogatszych owoców zalicza się m.in. czarną porzeczkę, cytrusy, czy truskawkach, natomiast najwięcej kwasu askorbinowego w warzywach można znaleźć m.in. w natce pietruszki, papryce, czy kiszonej kapuście. Popularnym rozwiązaniem jest również suplementacja pod postacią proszku, tabletek, kapsułek lub tabletek musujących. Jest to sposób na zapewnienie sobie wysokich dawek stabilnych podczas przechowywania. Najczęściej w celach prewencyjnych stosuje się dawki nawet ponad 1 g dziennie.
Artykuł powstał we współpracy z Sklep.sfd.pl oraz Allnutrition