Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Ciekawostki

Zamień smartphone na dumbphone. Nowy sposób na odpoczęcie od social mediów

2023-04-04 14:21

Uzależnienie od telefonu komórkowego fachowo określa się mianem "fonoholizm". Większość młodych osób nie wyobraża sobie dnia bez korzystania ze smartfona i przeglądania social mediów. Zaskakującym może wydać się fakt, że coraz większym zainteresowaniem cieszą coraz stare komórki z ograniczonymi funkcjami. Sprawdźcie, dlaczego tak się dzieje.

Nowy trend - zamień smartphone na dumbphone

Coraz większe uzależnienie od internetu i telefonów komórkowych to fakt. Wiele osób nieświadomie sięga po telefon i spędza przed nim godziny. Wyrwanie się z tego uzależnienia może być trudne, dlatego by radykalnie ograniczyć tego typu zachowania, wiele osób celowo sięga po stare modele telefonów, które nie mają ograniczone funkcje. Niewątpliwie takie rozwiązanie jest najprostsze, jeśli chce się spędzać mniej czasu przed ekranem smartfona."Dumbphone" czyli "głupi telefon" oznacza urządzenie posiadające jedynie podstawowe funkcje, jakie posiadały pierwsze komórki. Można z nich zadzwonić, odebrać wiadomości czy posłuchać muzyki. Nie ma w nich innych zaawansowanych funkcji oferowanych przez "mądre telefony" jakimi są smartfony.

Takie rozwiązanie ma coraz więcej zwolenników w USA, zwłaszcza wśród osób z pokolenia Z. Firma HMD Global, producent telefonów Nokia, poinformowała, że w ubiegłym roku co miesiąc sprzedawał w Stanach Zjednoczonych dziesiątki tysięcy prostych telefonów z klapką i suwakiem.

Nowy trend zaobserwować można wśród minimalistów chcących ograniczyć natłok informacji docierających do nas w ciągu dnia m.in. z mediów społecznościowych. Promowanie takiego rozwiązania otwiera rynek dla firm, które produkują nowe telefony z ograniczonymi funkcjami jak np. The Light Phone.

Oczywiście promowanie ograniczenia czasu spędzanego przed telefonem jest bardzo dobre i warto zastanowić się, czy sami nie jesteście uzależnieni od swoich telefonów.

Jakie są objawy uzależnienia od telefonu komórkowego?

U osób uzależnionych od telefonu komórkowego zwykle pojawiają się następujące objawy:

  • spędzanie dużej ilości czasu w ciągu dnia na korzystaniu z telefonu (w tym w mediach społecznościowych lub grach mobilnych),
  • odczuwanie przymusu wykonywania połączeń lub pisania wiadomości tekstowych,
  • nieustanne zerkanie na ekran telefonu komórkowego,
  • ograniczenie realnych spotkań z rodziną i znajomymi oraz kontaktowanie się z nimi wyłącznie za pomocą telefonu,
  • zaniedbywanie swoich codziennych obowiązków,
  • zrezygnowanie z innych form aktywności i możliwości spędzania wolnego czasu na rzecz telefonu komórkowego,
  • strach przed samotnością,
  • pogorszenie nastroju (a nawet agresja) w sytuacji, gdy niemożliwe jest korzystanie z telefonu komórkowego.

Osoba uzależniona może kompulsywnie nasłuchiwać wibracji lub dźwięku powiadomień. Czasami nawet zaczyna słyszeć tzw. dźwięki fantomowe powiadomień, czyli takie, które w rzeczywistości nie istnieją.

Ile czasu spędzacie przeglądając informacje na swoim telefonie? Dajcie znać w komentarzach.