Wiedźmin: Stary Świat. Pierwsi gracze już ją mają! Co chwalą, a co ich zawiodło?

i

Autor: Oficjalne zdjęcia promocyjne Zdjęcie poglądowe

Planszówki

Wiedźmin: Stary Świat. Pierwsi gracze już ją mają! Co chwalą, a co ich zawiodło? [RECENZJA]

2023-06-05 14:56

Wiedźmin: Stary Świat to gra, która niezwykle oczekiwana jest nie tylko przez fanów Białego Wilka. Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 12 roku życia i znajomość wiedźmińskiej sagi z pewnością nam się przyda podczas rozgrywki. Pierwsze egzemplarze już dotarły do graczy. Jakie recenzje zbiera gra? Czy warto ją kupić?

Wiedźmin Stary Świat - o grze

Oficjalny opis Gry Wiedźmin: Stary Świat:

Wiedźmin: Stary Świat to przygodowa gra planszowa, która zabiera graczy w podróż po fantastycznym świecie pełnym niebezpieczeństw, tajemnej magii, mrocznych sekretów i niezwykłych miejsc, które tylko czekają na odkrycie. Akcja gry toczy się w uwielbianym przez fanów uniwersum Wiedźmina, wiele lat przed wydarzeniami z sagi o Geralcie z Rivii, w czasach, gdy plaga potworów trawiła Kontynent. Przeciwdziałać jej byli zdolni tylko wiedźmini - profesjonalni zabójcy szkoleni do walki z istotami wrogimi ludziom.

W grze Wiedźmin: Stary Świat każdy z graczy wybiera jedną z pięciu wiedźmińskich szkół i wciela się w rolę profesjonalnego zabójcy potworów. W trakcie podróży po rozległych krainach Kontynentu będzie odkrywał ich tajemnice, ćwiczył się w walce i zdobywał doświadczenie. W zależności od długości rozgrywki, określonej na początku gry, gracze rywalizują o zebranie od 4 do 6 Trofeów. Pierwsza osoba, którą zbierze ich wymaganą liczbę wygrywa, przynosząc w ten sposób najwyższy honor i sławę swojej szkole.

Trofea można zdobyć na wiele sposób. Podstawową metodą jest, jak na wiedźminów przystało, zabijanie potworów. Gracze mogą je również zdobyć, walcząc o honor swojej szkoły z innymi wiedźminami w tawernach, zwiększając do maksimum poziom swoich Atrybutów, jak również wykonując konkretne Zadania podczas podróży po Kontynencie.

W trakcie rozgrywki, gracze tworzą unikalną talię kart, wybierając z puli dostępnych umiejętności: ataków, uników i wiedźmińskich znaków. Gracze korzystają z talii w walce, gdzie łączą karty w potężne kombinacje ataków i używają specjalnych zdolności wiedźmińskiej szkoły, do której należą. Zadania, potyczki, a nawet kościany poker pozwolą im zaś zdobywać nowe przedmioty i pieniądze oraz rozwijać swoje umiejętności.

Chodził z bronią i rozglądał się po posesjach. Mieszkańcy byli przerażeni

Wiedźmin: Stary Świat. Pierwsi gracze już ją mają! Co chwalą?

W nowego Wiedźmina grać możemy nawet kilka dni jeśli pozostawimy rozgrywkę rozłożoną na stole. Ale jeśli mamy tylko trochę czasu ze znajomymi, to jesteśmy w stanie zakończyć potyczkę wiedźmińskich cechów nawet w ciągu około godziny. Gra świetnie nadaje się dla osób, które lubią taktyczne zagrywki, kolekcjonowanie i spełnianie zadań i misji. Wprowadzone do rozgrywki potwory sprawiają, że możemy przez moment faktycznie poczuć się jak bohaterowie sagi Sapkowskiego. Sposób walki jest prosty i czytelny, a karty i figurki wykonane z dużą starannością. Gra pozwala nam poznać stwory znane z kart książek i gier, zrozumieć lepiej czym różnią się wiedźmińskie cechy ale... ma też minusy.

Wiedźmin: Stary Świat - minusy gry

Głównym minusem jest cena. Za edycję planszówki w wersji deluxe zapłacimy ok. 500 zł, chociaż na grupach sprzedażowych pojawiają się już oferty za nawet 2000 złotych! Wersja podstawowa to wydatek około 250-300 złotych w zależności od oferty sklepy. Gra nie jest również dostosowana dla 12-13 latków, które nie są ,,oblatane" w planszówkach. Dzieciaki mogą pogubić się w zasadach i zniechęcić do rozgrywki, bo wymaga ona sensownego planowania kolejnych ruchów.

Mimo to nie da się ukryć, że nowy Wiedźmin: Stary Świat to prawdziwy strzał w dziesiątkę i warto trochę zaoszczędzić, by zafundować sobie tę przyjemność. Ja już wiem, o co poproszę na urodziny, bo obecnie mogę tylko zazdrości przyjaciołom, którzy posiadają już własne egzemplarze.

Oficjalna premiera gry zaplanowana jest na 21.06.2023. Obecnie zamawiać można grę w przedsprzedaży.

QUIZ: którą postać z Wiedźmina przypominasz? Sprawdź!

Pytanie 1 z 10
Wybierz broń: