Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: internet / facebook.com/parametric.archi

Ciekawostki

W Europie powstaje największy budynek z drukarki 3D. Sprawdźcie, jakie ma rozmiary!

2023-05-22 11:15

Już wkrótce ukończony zostanie największy budynek z drukarki 3D w Europie. Budowanie z pomocą urządzeń do druku 3D do niedawna było stosowane tylko do małych projektów jak baraki wojskowe czy niewielkie domki jednorodzinne. Teraz w Niemczech powstanie największy budynek stworzony przy użyciu tej technologii.

Największy budynek z drukarki 3D w Europie

Zastosowanie drukarek 3D jest obecnie bardzo szerokie. Dzięki tej metodzie obecnie wydrukować możemy figurkę do gry planszowej, oczywiście użyte zostaną do tych projektów inne maszyny i materiały, ale sam koncept tworzenia modeli 3D i ich drukowania się nie zmienił. To właśnie dzięki drukarkom 3D mają pojawić się pierwsze budynki na Marsie dla kolonistów. Jednak zanim do tego dojdzie, ulepszana jest technologia drukowania budynków na Ziemi. W niemieckim Heidelbergu powstaje centrum danych, o którym już teraz zrobiło się głośno, ponieważ będzie to największy budynek z drukarki 3D w Europie.

Drukowany budynek w Heidelbergu ma 54 m szerokości, 11 m długości i 9 m wysokości. Wyróżnia się nie tylko sposobem budowania, ale również ciekawym designem. Budynek służący do obsługi infrastruktury niezbędnej do przetwarzania danych w chmurze, będzie miał ciekawą falistą fasadę, przełamywaną elementami zieleni.Jak powstają domy z drukarki 3D?

Budynek w Heidelbergu jest drukowany przy użyciu drukarki COBOD BOD 2, a sam proces drukowania budynku polega na warstwowym wytłaczaniu przez dyszę drukarki mieszanki przypominającej cement, która tworzy kolejne warstwy budynku. Operatorzy drukarki szacują, że czas drukowania budynku zajmie 140 godzin i będzie wymagał monitorowania przez dwóch konstruktorów.

Wykonawca projektu - Kraus Gruppe - przekonuje, że mieszanka cementowa użyta w projekcie zmniejsza emisję dwutlenku węgla o około 55 proc. w porównaniu z czystym cementem portlandzkim. Co więcej, budynek będzie można poddać recyklingowi. Wykorzystany do wydruku materiał budowlany w 100 proc. nadaje się do odzysku i można go rozdzielić prawie wyłącznie na jego komponenty: piasek, żwir i kamień cementowy.

Drukarka wydrukuje tylko główne elementy konstrukcyjne, później wykończeniem budynku zajmą się ludzie, którzy zajmą się montażem dachu, drzwi, okien, hydrauliki i elektryki. Według szacunków projekt ma zostać ukończony w lipcu tego roku.

Nagranie z budowy największego budynku 3D znajdziecie poniżej.