Serial 1670 (FB)

i

Autor: Materiały prasowe Netflix

SERIALE

Statyści serialu "1670" dostali skandalicznie niskie wypłaty? Ten wpis wywołał burzę w sieci!

2024-05-22 9:42

Informacja o tym, że polski serial "1670" poszukuje statystów, poruszyła chyba wszystkich miłośników tej polskiej produkcji. Chętnych było wielu, jednak entuzjazm ugasił jeden z anonimowych komentarzy, który pojawił się w sieci. Ktoś opublikował dokument z sygnaturą firmy Kamed Studio i poinformował o stawce, którą otrzymywali statyści za trwający nawet 12 godzin plan zdjęciowy. W sieci wybuchła prawdziwa burza.

Według anonimowego internauty, za 12 godzin pracy na planie jako statysta podczas kręcenia drugiego sezonu serialu "1670", otrzymać można było 120 zł netto. To wywołało w sieci prawdziwą burzę, jednak trzeba przyznać, że Netflixowi oberwało się niesłusznie. Kwota ta nie jest bowiem wcale niską w porównaniu z tymi, jakie oferuje się podczas kręcenia innych produkcji.

Statyści w Polsce za dzień pracy otrzymują około 50-100 złotych netto i dzieje się tak od lat. W przypadku serialu "1670" nawet jeśli wynagrodzenie nie było oszałamiająco wysokie, warto dodać, że zapewniano również z pewnością kostiumy i charakteryzację dla osób, które zdecydowały się wziąć udział, a dużą nagrodą jest po prostu możliwość zabawy i obcowania z kamerą. Sam casting i sposób jego przeprowadzenia z góry sugerował, że poszukiwani byli raczej entuzjaści, niż profesjonalne osoby, dla których statystowanie jest głównym źródłem utrzymania.

LEGO Icons Średniowieczny rynek! Tak wygląda odświeżona wersja słynnego zestawu LEGO Castle

Nowy film twórcy serialu 1670

Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że Kordian Kądziela, który tworzył drugą część pierwszego sezonu hitu Netflixa, szykuje się do realizacji wersji pełnometrażowej (i podobno poprawionej) swojego filmu LARP sprzed 10 lat. Do produkcji również zaangażowani byli statyści. Tu jednak nie ma mowy o narzekaniu na stawki, bo te wynosić miały nawet 300 złotych netto, o czym informowała zainteresowanych agencja eventowa 5 Żywiołów. Statyści otrzymali również zwrot kosztów dojazdu, ciepły posiłek i kanapki. Mieli stały dostęp do ciepłych i zimnych napojów, zapewnione wygodne miejsce przeznaczone do odpoczynku.

Warto wspomnieć, że by pracować na planie jako statysta, nie jest potrzebna znajomość języka polskiego, co jest sporą szansą dla osób zza granicy.

QUIZ. Będzie drugi sezon „1670”. A ile pamiętasz z pierwszego? Zdobędziesz 15 punktów i jesteś swój chłop!

Pytanie 1 z 13
1. Kto wypowiedział to zdanie? „To nie moje słowa. To Cyceron”