Ciekawostki

Srebrne monety ze słowiańskimi bestiami. Zobaczcie, jak wyglądają!

2023-05-30 14:44

Mennica Gdańska wprowadza na rynek serię kolekcjonerskich monet, które przedstawiać będą najróżniejsze słowiańskie bestie. Każda moneta przedstawi inną bestię, która żyła w wyobrażeniach dawnych Słowian. Zobaczcie, w naszej galerii jak wygląda Rusałka i Domowik oraz jakie inne fantastyczne stwory pojawią się w tej kolekcji.

Monety kolekcjonerskie “Bestie Słowiańskie”

Seria “Bestie Słowiańskie” od Mennicy Gdańskiej składa się ze srebrnych monet kolekcjonerskich ze srebra próby 999. Na monetach uwiecznione zostały najpopularniejsze stworzenia, w których istnienie wierzyli dawni Słowianie. Wcześniej pisaliśmy o kolekcjonerskich monetach nawiązujących do słynnych książek o Wiedźminie A. Sapkowskiego. Teraz przedstawiamy monety z potworami, na które między innymi polował słynny Geralt z Rivii. Pierwszą monetą kolekcjonerską z serii “Bestie Słowiańskie” jest Rusałka.

“Bestie Słowiańskie” – Rusałka

W słowiańskiej mitologii rusałki były demonicznymi istotami, zamieszkującymi lasy, pola i zbiorniki wodne. Wyobrażano je sobie jako piękne, nagie dziewczęta z rozpuszczonymi, długimi włosami. Głośno się śmiały oraz śpiewały. Ukazywały się w czasie nowiu i wabił do siebie młodzieńców. Jeśli któryś się do nich zbliżył, włosy rusałek stawały się zielone, a twarze wykrzywione. Rusałki zabijały zwabione osoby, które ich dotknęły. Uważano, że rusałkami stają się panny, które zmarły, zanim zdążyły wyjść za mąż.

Kolekcjonerska moneta Rusałka 3 oz została wybita z 3 uncji czystego srebra o łącznej wadze 93,3 gramów. Rewers monety przedstawia wizerunek rusałki wynurzającej się z wodnej toni. Dookoła niej pływają wodne stworzenia wśród charakterystycznej roślinności. Na wodę nałożono specjalny kolorowy nadruk, dzięki któremu srebrzysta rusałka wspaniale kontrastuje z tłem. Kolorowym drukiem pokryto również lilię wodną. Kwiat ten jest głęboko zakorzeniony w literaturze, sztuce i heraldyce. Poniżej lilii znajduje się pozłacana nazwa monety i serii. Awers monety jest obfity w mistyczne detale związane z florą i fauną. Znajduje się tutaj również herb emitenta, rok wybicia, nominał i próba srebra. Moneta Rusałka dostępna jest również w innych bardzo ciekawych wersjach: Multimetal, Space Blue, Space Green, Rose Gold i Płonąca Rusałka. Nakład tych monet jest ograniczony jedynie do 200 sztuk każdego rodzaju.

“Bestie Słowiańskie” - Domowik

Drugą monetą kolekcjonerską z serii “Bestie Słowiańskie” jest Domowik. W słowiańskiej mitologii Domowik był istotą, zamieszkującą i strzegącą dom. Wierzono również, że to były duchy zmarłych członków rodziny, które pozostawały w ludzkim towarzystwie, aby zaopiekować się domowym ogniskiem. Wyobrażano go sobie jako postać małą istotę przechadzającą się nocą po gospodarstwie w wytartym i zniszczonym odzieniu. Domowik był traktowany jako członek rodziny, więc należało mu zostawiać pożywienie, jednakże zaniedbany i zapomniany mścił się na gospodarzach.

Moneta Domowik 3 oz została wybita z 3 uncji czystego srebra o łącznej wadze 93,3 gramów. Rewers monety przedstawia wizerunek Domowika wyglądającego się z wnętrza chałupy. Na jego niższej wysokości nałożono kolorowy nadruk UV, dzięki któremu srebrzysta bestia wspaniale kontrastuje z tłem monety. Dookoła postaci znajdują się przyrządy codziennego użytku, które znaleźć można w zakamarkach chaty. Na pierwszym planie znajdują się stare flakoniki, a jeden z nich wypełniono kolorową żywicą z drobinkami brokatu. Moneta została także uszlachetniona poprzez nałożenie selektywnego złocenia znajdującego się na nazwie monety i serii. Awers monety jest obfity w mistyczne detale związane z florą i fauną. Znajduje się tutaj również herb emitenta, rok wybicia, nominał i próba srebra.

Monety w wersji 3 oz (93,3 g) ze srebra próby 999 (każda w nakładzie 500 szt.) oraz ze srebrnych monet bulionowych (inwestycyjnych) w wersji 2 oz (62,2 g) i 1 oz (31,1 g), wybitych z czystego srebra 999 (każda w nakładzie 10 000 szt.).

Plan emisyjny serii “Bestie Słowiańskie” składa się z 8 monet:1. Rusałka2. Domowik3. Alkonost4. Utopiec5. Licho6. Bies7. Bieda8. Chochlik

Osoby zainteresowane zakupem całej serii monet bulionowych "Bestie Słowiańskie" mogą również kupić drewnianą kasetę, ułatwiającą przechowywanie tych monet w jednym miejscu.