Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Kosmos

Spadające gwiazdy jaśniejsze od Wenus! Kiedy oglądać czerwcowe Bootydy?

2023-06-25 18:34

Dla wielu osób jedyne spadające gwiazdy, które można obserwować latem to Perseidy. I chociaż ten sierpniowy rój meteorytów jest najsłynniejszy to nie jest on jedynym, jaki można zaobserwować na letnim niebie. Sprawdźcie, kiedy obserwować spadające gwiazdy w czerwcu i dlaczego tak wyjątkowe są Bootydy.

Bootydy - spadające gwiazdy w czerwcu

Kiedyś wierzono, że spadające gwiazdy mogą spełnić życzenia, problem z wypowiadaniem życzeń do spadających gwiazd jest jednak taki, że zanim zdążymy wypowiedzieć życzenie, to spadająca gwiazda już dawno zniknie z nieboskłonu. Chociaż najsłynniejszymi spadającymi gwiazdami w sezonie letnim są sierpniowe Perseidy, to warto wypatrywać też innych rojów meteorów.

W czerwcu warto zwrócić uwagę na Czerwcowe Bootydy (JBO). Te meteory związane są z kometą 7P/Pons-Winnecke. Jest to rój meteorów aktywny od 22 czerwca do 2 lipca. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wolarza.

Maksimum tego roju przypada na 27-28 czerwca i to właśnie wtedy najlepiej ich wypatrywać. Aktywność tego jest zmienna więc warto wykazać się cierpliwością podczas obserwacji.

Dlaczego warto obserwować Bootydy?

Perseidy mkną przez niebo ze średnią prędkością 59 km/s, Bootydy nie znikają tak szybko, ich prędkość to tylko 18 km/s. przez co jest jednym z bardziej atrakcyjnych zjawisk astronomicznych. Przy takiej prędkości meteorytów wypowiedzenie życzenia będzie znacznie łatwiejsze. Rój ten znany jest od początku XX wieku, a jego największa aktywność przypadała na lata 1916, 1921, 1927, 1998 i 2004.

W roju tym obserwuje się bardzo jasne meteory, w 2008 roku zaobserwowano bolid o jasności -20.7 mag należący do tego roju. Dla porównania jasność Wenus na niebie to -4 mag.

Gdzie jest gwiazdozbiór Wolarza?

Najstarsze źródło, w którym podana jest nazwa tego gwiazdozbioru to „Odyseja” Homera. Istnieje wiele mitów związanych z gwiazdozbiorem Wolarza. W jednym z nich zapisano, że Wolarz, to syn bogini urodzaju Demeter, który zwykł orać pole niedźwiedziami – stąd też był nazywany poganiaczem niedźwiedzi.

Najjaśniejsza gwiazda tego gwiazdozbioru to Arktur (Alfa Wolarza) – jest ona trzecią pod względem jasności gwiazdą na niebie (nie licząc Słońca), Zdjęcie tego gwiazdozbioru znajdziecie poniżej. Widoczny jest on na szerokościach geograficznych pomiędzy 45° S a 90° N.

gwiazdozbiór Wolarza

i

Autor: internet / Wikimedia commons