Od tych produkcji anime warto zacząć swoją przygodę z gatunkiem! Czy słyszeliście o nich?

i

Autor: Mikołaj Ciesiński

Najlepsze anime

Od tych produkcji anime warto zacząć swoją przygodę z gatunkiem! Czy słyszeliście o nich?

Anime to gatunek na tyle szeroki i ogromny, że dla osób niezaznajomionych z tematem może być przytłaczający. Nie dziwi nas w to wcale. Właśnie dlatego, aby pomóc tym, którzy nie wiedzą, gdzie zacząć, przygotowaliśmy listę siedmiu najlepszych produkcji anime dla początkujących z gatunkiem! Sprawdźcie je!

Spis treści

  1. Isekai, shoujo i seinen - o co z tym chodzi? 
  2. Od jakiego anime zacząć?
  3. Polskie motywy w anime? Jak widzą nas na Dalekim Wschodzie?

Od jakiego anime zacząć? To pytanie nurtuje wiele osób, które zamierzają rozpocząć swoją przygodę z tą formą rozrywki. Nieodpowiednia produkcja może zrazić do gatunku, a z kolei nudna sprawi, że stracimy zainteresowanie. Dlatego niezmiernie ważnym jest przedstawienie prostych, przystępnych i ciekawych produkcji, które rozpalą płomień zainteresowania. W poniższej liście znajdziecie siedem produkcji z każdego unikalnego nurtu anime - tak, aby każdy znalazł coś idealnego dla siebie. Od isekai, po shoujo, a kończąc na seinen - każdy znajdzie coś dla siebie.

Naruto

i

Autor: Masashi Kishimoto, Shueisha

Isekai, shoujo i seinen - o co z tym chodzi? 

Zanim jednak przejdziemy do naszej listy, najpierw wytłumaczymy pokrótce o jakich gatunkach przeczytacie. Tak jak w kinematografii, gdzie występują przeróżne gatunki filmów, tak też w anime znajdziemy bardzo dużą różnorodność. Spośród najpopularniejszych gatunków wymienić możemy:

  • Shounen - w dosłownym tłumaczeniu "dla chłopców". Z reguły anime z gatunku shounen prezentuje dużo akcji, walki i scen epickich, które dostarczają nam pokaźnej dawki wrażeń, aczkolwiek nieczęsto wplątane zostają tutaj "głębsze" wątki. 
  • Shoujo - dosłownie "dla dziewcząt". Często - acz nie zawsze - znajdziemy tutaj pozycje mówiąc o wątkach romantycznych wymieszanych z okruchami życia.  
  • Slice of Life - okruchy życia, to pierwszy gatunek, który oficjalnie porusza trudne kwestie - od problemów domowych, szkolnych, czy psychologicznych - jest tutaj w czym wybierać. 
  • Isekai - tłumaczone jako "inny świat". Głównym motywem jest to, że bohater przenosi się nagle ze swego świata do innego. 
  • Seinen - gatunek przeznaczony dla osób dorosłych, często opowiada o historiach, które są za ciężkie lub nieodpowiednie dla niedojrzałej publiczności. 
  • Komedia - w anime nie mogło zabraknąć tego gatunku, czy trzeba mówić coś więcej? 
  • Horror - podobnie jak wyżej. 

Od jakiego anime zacząć?

Poniżej znajdziecie listę siedmiu gatunków, a wraz z nimi siedmiu propozycji, które naszym subiektywnym okiem nadają się idealnie na rozpoczęcie przygody z tą formą rozrywki. Bierzemy pod uwagę dostępność w mediach, przystępność fabuły oraz ogólną jakość produkcji. 

Polskie motywy w anime? Jak widzą nas na Dalekim Wschodzie?

Wbrew pozorom, nasz kraj jest całkiem popularny w Japonii. Dowodem na to jest spora ilość easter-eggów, bądź też produktów lokalnych, które pojawiają się w produkcjach tak daleko zagranicą. Czy jesteście ciekawi o czym mowa i o którym Polaku powstała produkcja anime? Jeśli tak, to w poniższym artykule poznacie odpowiedzi na te pytania! 

Czytaj też: W tych produkcjach anime zobaczymy polskie motywy! Zobacz je wszystkie!

Wiedźmin: Stary Świat