Zdjęcie ilustracyjne - AI

i

Autor: Canva

Nauka

Niesamowity wynalazek naukowców. Sztuczna inteligencja może odtworzyć wideo z mózgu!

2023-06-01 14:30

Rekonstrukcja obrazu na podstawie aktywności mózgu pozwala na zobaczenie tego, co widziała badana osoba! Dzięki pracy naukowców z Uniwersytetów w Singapurze oraz Hongkongu i przy pomocy sztucznej inteligencji udaje się odtworzyć nagrania wideo z sygnałów pochodzących bezpośrednio z ludzkich mózgów. Sprawdźcie, co potrafi MinD-Vis.

MinD-Vis - sztuczna inteligencja odtwarza nagrania z mózgu!

MinD-Vis to system uczony na podstawie publicznie dostępnych danych z odczytów funkcjonalnego obrazowania mózgu metodą rezonansu magnetycznego. Zebrane dane są wykorzystywane do testów programu.

Żeby zobaczyć, co widziały badane osoby, naukowcy używają też rozszerzonego modelu generowania obrazu AI Stable Diffusion. Stworzony przez naukowców system jest w stanie na podstawie danych z mózgu badanego i przy użyciu generatora grafiki AI wygenerować rekonstrukcję filmu, który był oglądany przez badanego podczas odczytywania sygnału z jego mózgu! Naukowcy ustalili, że w zależności od różnych wskaźników ich model był w stanie zrekonstruować filmy ze średnią dokładnością wynoszącą nawet 85 proc.

„Odtworzone filmy zostały ocenione za pomocą różnych wskaźników semantycznych i na poziomie pikseli. Osiągnęliśmy średnią dokładność 85% w zadaniach klasyfikacji semantycznej i 0,19 we wskaźniku podobieństwa strukturalnego (SSIM), przewyższając poprzednie najnowocześniejsze rozwiązanie o 45%. Pokazujemy również, że nasz model jest biologicznie wiarygodny i możliwy do interpretacji, odzwierciedlając ustalone procesy fizjologiczne.” - czytamy na stronie projektu.

Chociaż do dokładnego otworzenia nagrania z mózgu jest jeszcze daleko, a wygenerowane przez sztuczną inteligencję obrazy różnią się od oryginalnych, to i tak eksperyment naukowców dał imponujące efekty. I kto wie, może już wkrótce zobaczymy, co widzą np. śpiące osoby!

Sonda
Czy sztuczna inteligencja jest groźna?
Kongres 590 2021: Grzegorz Napieralski: sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?