Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Cyberbezpieczeństwo

Niebezpieczne aplikacje udające chatbota. Sprawdź, czy nie tracisz pieniędzy!

2023-05-30 13:21

Wraz z olbrzymią popularnością chatbotów pojawiły się w sklepach z aplikacjami niebezpieczne programy, które podszywają się pod ChatGPT. Aplikacje ze sztuczną inteligencją cieszą się olbrzymią popularnością, więc cyberprzestępcy obrali je sobie na cel. Sprawdźcie jakie fałszywe aplikacje wyłudzają od użytkowników pieniądze.

Niebezpieczne aplikacje udające chatbota

Aplikacje na telefon zawierające szkodliwe oprogramowanie mogą mocno zaszkodzić. Poczynając od wykradania danych z telefonu po czyszczenie kont bankowych. Niestety tego typu programy mimo zapór pojawiają się co jakiś czas w sklepach Google Play oraz Apple App Store.

Tworzenie fałszywych aplikacji udających ChatGPT jest najnowszym trendem wśród hakerów. Zwiększone zainteresowanie chatbotem ze sztuczną inteligencją starają się wykorzystywać cyberprzestępcy, próbując wyciągnąć pieniądze od nieświadomych użytkowników. Takie oszustwa są znane jako oprogramowanie typu fleeceware. Tego typu aplikacje, nakłaniają ofiary do płacenia regularnej tygodniowej lub miesięcznej opłaty za użytkowanie z programu.

„Widziałem wiele reklam tego typu aplikacji na platformach społecznościowych, gdzie reklamowanie jest tanie, a czasami używają taktyk, takich jak literówki w nazwie – nazywając aplikację „Chat GBT” lub innymi — aby odfiltrować osoby, które mogą być trochę bardziej bystre” — mówi Sean Gallagher, starszy badacz zagrożeń w firmie Sophos.

Zespół Sophos X-Ops podał nazwy kilku aplikacji rzekomo bazujących na modelu ChatGPT:

  • „ChatGBT”
  • „Ask AI Assistant”
  • „Genie”

Jak podaje firma Sophos, wszystkie fałszywe aplikacje zostały już zgłoszone zarówno do Apple, jak i Google. Użytkownicy, którzy już je pobrali, powinni postępować zgodnie z wytycznymi sklepów dotyczącymi anulowania subskrypcji. Trzeba pamiętać, że samo usunięcie aplikacji z telefonu nie anuluje wykupionego abonamentu.

Kongres 590 2021: Grzegorz Napieralski: sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?