Kiedy jest Dzień Czytania Tolkiena? Jak powstało święto i jak można je obchodzić?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Kiedy jest Dzień Czytania Tolkiena? Jak powstało święto i jak można je obchodzić?

2023-03-24 16:20

J.R.R. Tolkien stworzył świat, do którego wracać chcemy niezliczoną ilość razy. Jego powieści Hobbit i Władca Pierścieni cieszą się jeszcze większą popularnością od momentu ich ekranizacji. Nie można zapominać jednak, że to książki były pierwsze! Kiedy jest Dzień Czytania Tolkiena? Jak powstało święto i jak można je obchodzić? Sprawdźcie!

Spis treści

  1. Dzień Czytania Tolkiena - co to za święto?
  2. Kiedy jest Dzień Czytania Tolkiena?
  3. Dzień Czytania Tolkiena - jak obchodzić?

Dzień Czytania Tolkiena - co to za święto?

Dzień Czytania Tolkiena, to święto, które łączy miłośników fantastyki na całym świecie. Inicjatorami dnia byli członkowie angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Sociery). John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii. Był autorem powieści i opowiadań, których akcja toczy się w mitycznym świecie Śródziemia. Do jego najwybitniejszych dzieł zaliczane są ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem" oraz trylogia ,,Władca Pierścieni". Na ich podstawie nakręcono sześć filmów fabularnych, a w 2022 roku premierę miał pierwszy sezon serialu Amazon pod tytułem ,,Pierścienie Władzy".

Kiedy jest Dzień Czytania Tolkiena?

Dzień Czytania Tolkiena obchodzony jest 25 marca każdego roku. W 2023 przypada w sobotę! Pierwsze obchody Światowego Dnia Czytania Tolkiena miały miejsce w 2003 roku. Skąd wziął się pomysł na tę datę? Nie jest przypadkowa! To właśnie 25 marca przypada rocznica Upadku Saurona  oraz wyzwolenia Śródziemia od jego panowania.

Ogromne stado żubrów wstrzymało ruch na jezdni w Puszczy Knyszyńskiej

Dzień Czytania Tolkiena - jak obchodzić?

Z okazji Dnia Czytania Tolkiena organizowane są na całym świecie spotkania dla fanów i konkursy. Jeśli jednak nie przepadacie za tego rodzaju zabawami, to zawsze możecie po prostu zostać w domu i powrócić do jego dzieł. W końcu, jak wiadomo:

,,Czasem niebezpiecznie jest wyjść z domu, gdy staniesz na drodze, nigdy nie wiadomo, dokąd cię nogi poniosą."

Masz dla nas ciekawy nerd-temat? Zgłoś go na nerdsfera@grupazpr.pl!

QUIZ. Filmowi twardziele. Wiesz, kto ich zagrał w klasykach kina akcji?

Pytanie 1 z 10
Kto zagrał kultową rolę Johna McClane'a w "Szklanej Pułapce"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE