Jare Gody: jak słowianie świętowali pierwszy dzień wiosny?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Jare Gody. Jak Słowianie świętowali pierwszy dzień wiosny?

2023-03-21 8:00

Jak dzisiejsze tradycje wielkanocne były świętowane przez naszych przodków? Czym są Jare Gody i jak świętowali Słowianie? Kult Ziemi był w ich czasach tak silny, że przetrwał do dziś, choć zmieniło się wiele zwyczajów, a o pochodzeniu innych po prostu zapomnieliśmy. Nadejście wiosny to dobry moment, by nieco powspominać!

Spis treści

  1. Pierwszy dzień wiosny - kiedy jest?
  2. Co to są Jare Gody?
  3. Jak Słowianie witali wiosnę?
  4. Wielkanoc a Jare Gody - co się nie zmieniło?

Pierwszy dzień wiosny - kiedy jest?

Pierwszy dzień wiosny 2023 obchodzimy 21 marca. Natomiast ostatni dzień wiosny kalendarzowej to 21 czerwca lub 22 czerwca (w zależności od roku), kiedy rozpoczyna się kalendarzowe lato.

Co to są Jare Gody?

Jare Gody odbywały się zawsze od równonocy wiosennej do pierwszej pełni Księżyca tuż po niej. W przeciwieństwie do obecnej Wielkanocy, nie były zatem świętem ruchomym, a ściśle powiązanym z pierwszym dniem wiosny. W chatach palono ziołowe kadzidła, śpiewano i tańczono, by przywitać wiosnę i odegnać to co złe. Gody organizowane były na cześć Jaryły, czyli bóstwa wiosny przynoszącego urodzaj.

Jak Słowianie witali wiosnę?

Wiele obrządków słowiańskich zachowało się w naszej kulturze do dziś. Marzanna na przykład była boginią utożsamianą ze śmiercią i zimą, dlatego co roku, o tej samej porze należało ją spalić oraz utopić. Wszystko po to, aby wypędzić z danej miejscowości zimową aurę. To właśnie z wierzeń i obyczajów prasłowiańskich pochodzi również dobrze nam znana tradycja malowania jajek.

Szybka jazda skończyła się wysokim mandatem. Grupa SPEED w akcji

Wielkanoc a Jare Gody - co się nie zmieniło?

Wiele słowiańskich tradycji przetrwało do dziś. Prócz jajka - symbolu życia i malowania pisanek, istotne były również wierzbowe witki i polewanie się wodą, głośne krzyki, kołatanie i tańce. Samą Marzannę nazywano Morą Śmiercią lub Smertką, a w dniu tym świętowano zwycięstwo nad śmiercią.

Harry Potter: ARCYTRUDNY quiz dla fanów książek o młodym czarodzieju!

Pytanie 1 z 10
Co Harry i Hagrid zjedli przed odjazdem pociągu do Hogwartu w pierwszej części sagi?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE