Voldemort

i

Autor: TVN / Warner Bros / x-news

Harry Potter

Harry Potter. Romeo i Elvis. W tych krajach Voldemort nosi inne imię!

2024-05-24 13:28

Voldemort nie jedno ma imię. I nie chodzi nam wcale o to, że nazywany był Sami-Wiecie-Kim lub Czarnym Panem! Możliwe, że nie mieliście pojęcia, iż polskie wydanie książek jest jednym z najbardziej wiernych oryginałowi pod tym względem! Dlaczego? Dowiecie się z tego artykułu.

Pamiętacie słynną scenę z Komnaty Tajemnic, gdy Tom zdradza Harry'egmu, jak brzmi imię, które nadał sobie sam, by siać strach wśród swoich wrogów? Gdy machną różdżką litery z jego imienia i nazwiska Tom Marvolo Riddle przestawiają się w anagram ,,I am Lord Voldemort". W polskim tłumaczeniu pozostawiono angielską wersję, by było to zrozumiałe dla czytelników. Nie każdy jednak tłumacz na świecie zdecydował się na to rozwiązanie. W ten sposób Voldemort zyskał nowe imiona, a wśród nich prawdziwie absurdalne.

LEGO Icons Średniowieczny rynek! Tak wygląda odświeżona wersja słynnego zestawu LEGO Castle

Romeo i Elvis. W tych krajach Voldemort nosi inne imię

We Francuskim tłumaczeniu Voldemort to Tom Elvis Jedusor. Drugie imię bohatera zmieniono tak samo jak nazwisko, by litery ułożyły się w ‘Je suis Voldemort’. Hiszpańskie ‘Soy Lord Voldemort’ przestawia się w Tom Sorvolo Ryddle. Trochę lepiej niż Elvis, ale zdecydowanie nie jest to tak dumne imię, jak to, które nosił jego dziadek. Najbardziej romantyczne jest zdecydowanie imię duńskiego Czarnego Pana. Poznajcie... Romeo G. Detlev Jr - ‘Jeg er Voldemort’. Z Włoch pochodzi natomiast Tom Orvoloson Riddle - ‘Sono Lord Voldemort’.

W języku islandzkim Tom Riddle zmienia się w Trevor Délgome, co jest anagramem słów „Ég er Voldemort”. Szwedzi postawili natomiast na odrobinę łaciny - ‘Ego Sum Lord Voldemort’ zmienia się w Tom Gus Mervolo Dolder. Tom Dredolo Venster pochodzi natomiast z Norwegii - 'Voldemort den store'.

Źródło: wizardingworld.com

Harry Potter QUIZ: Jak dobrze znasz Lorda Voldemorta?

Pytanie 1 z 10
Ile horkruksów stworzył Voldemort?