natężenie depresji nie wpływało na tempo przyspieszonego starzenia

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Wiedza

Depresja przyspiesza starzenie. Naukowcy z University of Connecticut alarmują!

2023-03-27 8:02

Biologiczny wiek starszych osób z depresją jest późniejszy, niż ich rówieśników bez tej choroby. Częściej cierpią na różne medyczne problemy, a starzej wyglądają także ich mózgi.

Naukowcy z University of Connecticut (USA), na łamach pisma „Nature Mental Health” informują o kolejnej odsłonie depresji. Okazuje się, że ma ona związek z przyspieszonym starzeniem się organizmu.

„Pacjenci ci wykazują objawy przyspieszonego biologicznego starzenia, słabego zdrowia fizycznego oraz zdrowia mózgu” – mówi dr Breno Diniz, autor publikacji. On i jego koledzy przyjrzeli się ponad 400 osobom chorującym w późnym wieku na depresję. Zmierzyli stężenie w ich krwi białek towarzyszących starzeniu się. Białka takie są uwalniane przez coraz gorzej działające komórki. Inicjują one często stany zapalne i inne uszkadzające organizm procesy. Stężenie tych białek badacze odnieśli do stanu zdrowia fizycznego ochotników, w tym obecnych u nich schorzeń, funkcjonowania ich mózgów oraz nasilenia depresji.

Festiwal gier w Nowym Sączu

Depresja, a proces starzenia. Czy natężenie depresji nie wpływało na tempo przyspieszonego starzenia?

Co zaskoczyło naukowców, natężenie depresji nie wpływało na tempo przyspieszonego starzenia.

Jednocześnie jednak przyspieszone starzenie wiązało się z gorszym zdrowiem sercowo-naczyniowym, w tym z wyższym ciśnieniem i poziomem cholesterolu, a także z licznymi innymi schorzeniami. Towarzyszyły temu gorsze wyniki w testach sprawdzających zdolności umysłowe.

„Te dwa główne rezultaty otwierają drogę do lepszych prewencyjnych strategii, które mogłyby zmniejszać niesprawność związaną z ciężką depresją u starszych osób oraz spowalniać ich biologiczne starzenie się” – stwierdza dr Diniz.

Jego zespół poszukuje teraz nowych podejść terapeutycznych, które usuwałyby z organizmu stare, niedziałające już komórki, co mogłoby poprawić stan organizmu.

Analizują też związane ze starzeniem się białka, które także mogłyby stanowić cel dla spersonalizowanego leczenia różnych zaburzeń w późnym wieku.

Harry Potter: ARCYTRUDNY quiz dla fanów książek o młodym czarodzieju!

Pytanie 1 z 10
Co Harry i Hagrid zjedli przed odjazdem pociągu do Hogwartu w pierwszej części sagi?