ZUS: W szkole Twojego dziecka jest koronawirus? Przysługuje ci za to... zasiłek!

2021-12-01 7:43
Koronawirus w szkole? Nowe przepisy dotyczące zasiłku opiekuńczego
Autor: pexels.com Koronawirus w szkole? Nowe przepisy dotyczące zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom wtedy, gdy koronawirus „zamknął” nawet zaledwie jedną klasę lub grupę przedszkolną. To nowa interpretacja przepisów, którą uwzględniło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Sprawdź, czy przysługuje Ci zasiłek!

Kiedy rodzice dzieci poniżej 8 lat mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wydało nowe wytyczne w związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną.

Z zasiłku opiekuńczego może skorzystać ubezpieczony rodzic, który musi zająć się dzieckiem chorym, objętym izolacją domową lub kwarantanną. Rodzic może też otrzymać świadczenie, gdy musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem poniżej 8 lat z powodu niespodziewanego zamknięcia jego żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Zamknięcie placówki uznaje się za nieprzewidziane, jeśli rodzic dowiedział się o nim w terminie krótszym niż 7 dni – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS w woj. Lubelskim.

W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną ministerstwo wydało właśnie dodatkowe wytyczne o zasiłku. Według nich za zamknięcie placówki oświatowej można uznać również zamknięcie np. klasy lub grupy przedszkolnej. To znaczy, że nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola, czy żłobka, by rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy.

Jeżeli na przykład w związku z wykryciem koronawirusa u ucznia zostaną zawieszone zajęcia tylko w jego klasie, to zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał rodzicom dzieci objętych kwarantanną związaną ze stycznością z zakażonym dzieckiem, a także rodzicom uczniów z zamkniętej klasy, którzy takiej styczności nie mieli, bo w tym okresie nie było ich w szkole (np. z powodu przeziębienia, wyjazdu).

Jak jednak podkreśla ZUS, ta nowa interpretacja przepisów dotyczy nowych wniosków o zasiłki i spraw jeszcze niezakończonych.

QUIZ: Dzieciństwo w PRL. Pamiętacie te gry i zabawy?

Pytanie 1 z 10
Podczas nieobecności dorosłych stół zamieniało się:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE