Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje teraz także współmieszkańców. Oni rownież mogą liczyć na pomoc ze strony ZUS

i

Autor: congerdesign Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje teraz także współmieszkańców. Oni rownież mogą liczyć na pomoc ze strony ZUS

ZUS pomaga także członkom rodzin osób przebywających na przymusowej kwarantannie [AUDIO]

2020-04-09 12:12

Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje teraz także współmieszkańców. Osoby, które przechodzą obowiązkową kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych. Przypomina o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Obowiązkowa, 14-dniowa kwarantanna dla osób powracających z zagranicy została wprowadzona wraz z tymczasowym zamknięciem granic. Za czas kwarantanny można ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albo zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia społecznego.

Początkowo kwarantanna obowiązywała tylko osobę, która wróciła z zagranicy. Obecnie dotyczy również osób, które wspólnie z nią zamieszkują.
- W tym celu osoba wracająca z zagranicy przekazuje dane domowników do Państwowej Inspekcji Sanitarnej - wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim. - Zmiana wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Na podstawie tych przepisów również domownicy osoby wracającej z zagranicy po 31 marca, którzy odbywają obowiązkową kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych. Podstawą do ich wypłaty w takiej sytuacji jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy lub o odbywaniu jej razem z osobą powracającą z zagranicy. Oświadczenie należy złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny.

Wzór oświadczenia można znaleźć na stronie zus.pl. Co dalej z nim zrobić?
- Pracownik składa oświadczenie u pracodawcy, osoba zatrudniona na umowę-zlecenia u zleceniodawcy - tłumaczy Korba. - Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny dostarczyć oświadczenie do ZUS. Mogą to zrobić przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie internetowej Zakładu znajduje się dokładna instrukcja, jak to zrobić.

Co ważne, pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia, a także ZUS mogą zweryfikować dane zawarte w oświadczeniu w sanepidzie. Jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu danej osoby z kwarantanny, to taka osoba powinna o tym poinformować podmiot wypłacający jej świadczenie chorobowe (pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS). Prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe.

ZUS pomaga także członkom rodzin osób przebywających na przymusowej kwarantannie - Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim: