Zorza nad Polską. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia internautów!

2022-08-18 15:08
Zorza nad Polską
Autor: Canva / internet / facebook @ZGlowaWGwiazdach

Chociaż zorzę polarną obserwować można głównie na północy naszego globu, to silne wybuchy na słońcu mogą to zmienić. Tak stało się ostatniej nocy, 18 sierpnia w wielu miejscach nad Polską zaobserwować można było piękną zorzę polarną. Jej zdjęcia opublikowali internauci w social mediach. Ich zdjęcia zapierają dech w piersiach.

Wybuchy na słońcu wywołały zorzę nad Polską

Słońce jest ostatnio bardzo aktywne. Często na powierzchni naszej gwiazdy dochodzi do wybuchów słonecznych, jednak nie każdy może wywołać powstanie zorzy w innym miejscu niż biegun. 14 sierpnia doszło do rozbłysku słonecznego w aktywnym obszarze 3076. Wybuch ten wygenerował CME, czyli koronalny wyrzut masy. Słoneczna plazma wyrzucona podczas wybuchu z zawrotną prędkością powędrowała w kierunku Ziemi. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w trakcie wybuchu doszło do wyrzutu tzw. czarnej plazmy.

Czarna plazma to materiał wyrzucony w kosmos podczas wybuchu, który jest nieco chłodniejszy od otoczenia. Na zdjęciach Słońca ta różnica temperatur powoduje, że wydaje się on być czarny. To niezwykle rzadkie zjawisko. Jak by tego było mało, w poniedziałek (15 sierpnia) nastąpił drugi wybuch na słońcu, który zaczął „gonić” ten z 14 sierpnia. Co to oznacza? Zdaniem naukowców dojdzie do tzw. kanibalistycznego CME, kiedy to jedna fala plazmy „pożera” drugą. W wyniku takiej kumulacji zwykle dochodzi do silnej burzy magnetycznej i powstawania zorzy polarnej na niższych niż zwykle szerokościach geograficznych.Zorzę nad Polską zaobserwowało wiele osób. Nie jest ona zielona jak na biegunie, lecz mieni się barwami fioletu!

Musicie to zobaczyć, jeszcze dziś wieczorem jest szansa na to żeby zobaczyć zorzę nad Polską. Największe szanse na zobaczenie zorzy mają osoby przebywające na północy kraju. Wystarczy tylko wyjechać z dala od świateł miejskich by podziwiać ten niesamowity spektakl na niebie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE