Znachor był kręcony w Lublinie! Najnowsze informacje o produkcji Netflixa

2023-02-06 21:52

Po ogłoszeniu informacji, że Netflix pracuje nad odświeżoną adaptacją kultowego „Znachora” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w internecie zawrzało. Jedni są zachwyceni pomysłem, a inni twierdzą, że nie powinno się ulepszać klasyki. Bez względu na opinie, jak obiecuje Netflix, film ma pojawić się już w połowie 2023 roku. A nam udało się dowiedzieć, że ekipa „Znachora” kręciła w Lublinie!

- Proszę państwa, wysoki sądzie to Leszek Lichota jako Rafał Wilczur – taką informację można było zobaczyć na oficjalnym fanpage popularnej platformy.

Oprócz wspomnianego w filmie pojawi się także Maria Kowalska w roli Marysi, córki profesora. Hrabiego Czyńskiego zagra Ignacy Liss, a Zośkę Anna Szymańczyk. Ponadto w filmie wystąpią również m.in. Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Łukasz Szczepanowski. Autorami scenariusza są Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski, a za zdjęcia odpowiedzialny jest Tomasz Augustynek. Producentką filmu jest Magdalena Szwedkowicz.

- Powieść Dołęgi Mostowicza i jej ekranizacja sprzed 40 lat jest - bez żadnej przesady - legendą polskiej pop-kultury. I teraz my - dzięki Netflix  - mieliśmy okazję zmierzyć się z tą legendą. Co było niewątpliwie wielkim reżyserskim przywilejem, ale też - nie ukrywajmy - twórczą obawą. Igraliśmy przecież z narodowym wzorcem melodramatu - komentuje Michał Gazda, reżyser Znachora, który jest jego filmowym debiutem fabularnym.

Jak udało nam się dowiedzieć, niektóre sceny, które zobaczymy w tej kultowej produkcji, były kręcone w Lublinie!

Jak powiedziała nam Lidia Dzierba z Lubelskiego Funduszu Filmowego, ekipa filmowa Netflixa wybrała sobie nasz skansen, aby nakręcić niektóre sceny.

- Nie mogę zdradzić ani gdzie były kręcone dokładnie sceny, ani nic więcej na ten temat. Polityka Netflixa jest bardzo restrykcyjna i tylko oni mogą ogłaszać tego typu rzeczy. Na plan filmowy nikt nie miał wstępu ani nikt nie mógł robić zdjęć – mówi.

Ekipa w Lublinie spędziła kilka dni. Były również plany, aby w filmie pojawiło się lubelskie Stare Miasto, ale ostatecznie twórcy się na to nie zdecydowali.

Z pierwszych zdjęć z planu udało nam się wypatrzeć jedno miejsce, które najprawdopodobniej pojawi się w filmie. Niestety, nie udało się nam tego potwierdzić.

Znachor był kręcony w Lublinie! Najnowsze informacje o produkcji Netflixa

i

Autor: Netflix/Muzuem Wsi Lubelskiej

To nie jedyny lokalny akcent w filmie. Lokal Insomnia Home & Restaurant pochwaliła się, że w produkcji zobaczymy także plater owoców morza przygotowany przez ich szefa kuchni. W ich poście z listopada 2022 roku zdradzili nawet, w której scenie się pojawi.

- Hrabia Leszek Czyński wyjmuje z auta półmisek owoców morza od Insomnia Home & Restaurant i niesie go do wiejskiej chaty gdzie mieszka jego ukochana Marysia z rodzicami. Ojciec ukochanej - Michał jest chory, a poczęstunek z owoców morza ma dodać mu witalności – czytamy.

Znachor – o czym jest?

Znachor to uniwersalna opowieść o szanowanym chirurgu, profesorze Rafale Wilczurze, który traci rodzinę i pamięć. Wiele lat później, zapomniany i ubogi, spotyka swoją córkę. To wzruszająca historia o miłości, która pokonuje wszelkie przeszkody i sprawia, że ludzie, którzy są sobie przeznaczeni — zawsze się odnajdują.