Dzień Chirurgii Robotycznej

i

Autor: Łukasz Głaczkowski/ SPSK 4

Zabiegi medyczne przejęły roboty! W lubelskich szpitalach to wielkie święto

2022-12-22 14:54

Operacje medyczne z użyciem robotów to już wcale nie jest pieśń przyszłości. Powoli stają się standardem. Żeby nas z tym zapoznać, Uniwersytet Medyczny w Lublinie już po raz drugi zorganizował Dzień Chirurgii Robotycznej.

To okazja do zaprezentowania, ale też wymiany doświadczeń w kwestii zabiegów urologicznych, ginekologicznych czy onkologicznych. Wziąć w nich udział postanowili pracownicy i pracowniczki:

  • Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie,
  • Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie,
  • 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie,
  • Uniwersytetu Piastów Śląskich we Wrocławiu,
  • Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego,
  • Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Jakie zalety w medycynie mają roboty?

- Nowoczesne technologie niosą ze sobą szereg korzyści, wśród których można wymienić bezpieczeństwo dla pacjenta, skrócenie czasu hospitalizacji, zmniejszenie ryzyka powikłań - mówił podczas spotkania otwierającego dr n. med. Radosław Starownik, dyrektor naczelny SPSK Nr 4.

Zgromadzeni lekarze podkreślali, że chirurgia robotyczna to duży komfort dla lekarzy i lekarek, ale jeszcze większy dla pacjenta i pacjentki. W SPSK 4 do przeprowadzenia zabiegów małoinwazyjnych z użyciem robota wybrany został ginekolog dr hab. n. med. Konrad Futyma.

- Jestem ogromnie wdzięczny, ponieważ są to dla mnie nowe i cenne doświadczenia oraz większe możliwości operowania przestrzeni trudnych. Technologia robotyczna dzięki większej precyzji pozwala uniknąć powikłań w postaci nieplanowanych krwawień czy krwotoków śródoperacyjnych. Podczas zabiegu operator nie odczuwa zmęczenia ręki, co w czasie dwugodzinnej tradycyjnej operacji ma miejsce - tłumaczył dr hab. n. med. Konrad Futyma, ginekolog wykonujący zabiegi robotyczne w Klinicznym Oddziale Ginekologii Operacyjnej SPSK Nr 4 w Lublinie.

II Dzień Chirurgii Robotycznej upłynął uczestnikom i uczestniczkom także na słuchaniu wykładów dotyczących tej tematyki. Roboty da Vinci wykonujące zabiegi małoinwazyjne w Lublinie w stałym wyposażeniu mają dwa szpitale: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy al. Kraśnickiej i 1 Wojskowy Szpital Kliniczny.