Wybory 2024 - wyniki

i

Autor: pexels.com Wybory samorządowe 2024. Wyniki wyborów

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Wybory samorządowe 2024. Trwa druga tura. W woj. lubelskim odnotowano kilka incydentów naruszających ciszę wyborczą

2024-04-21 11:06

Lubelscy policjanci odnotowali kilka incydentów naruszających trwającą od soboty ciszę wyborczą na terenie Lubelszczyzny. Czego dotyczyły? Szczegóły poniżej!

Wybory samorządowe 2024 w woj. lubelskim. Trwa głosowanie w drugiej turze

W niedzielę, 21 kwietnia o godz. 7 w Polsce rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych, która potrwa do godz. 21. Głosowanie odbywa się na terenie tych samorządów, w których podczas pierwszej tury żaden z kandydatów nie otrzymał poparcia przewyższającego 50 proc. wszystkich oddanych głosów. W woj. lubelskim głosowanie trwa łącznie w 66 gminach i miastach. Druga tura ma wyłonić prezydentów miast w Puławach i Zamościu, 22 burmistrzów oraz 42 wójtów.

Wybory samorządowe 2024. W woj. lubelskim doszło do kilku incydentów

Tradycyjnie w związku z wyborami, od soboty do końca głosowania w całym kraju obowiązuje cisza wyborcza. Sprawdziliśmy, czy w woj. lubelskim doszło do incydentów, które ją naruszyły (stan na godz. 11 w niedzielę).

– Od wczoraj odnotowaliśmy w całym województwie łącznie 8 incydentów. Miały one miejsce na terenie powiatów: chełmskiego, lubelskiego, lubartowskiego, kraśnickiego, opolskiego, parczewskiego, tomaszowskiego i zamojskiego – poinformowała w rozmowie z Radiem Eska kom. Anna Kamola z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Jak dodała, w większości dotyczyły one agitacji wyborczej w internecie, m.in. poprzez zamieszczanie banerów czy reklam zachęcających do głosowania na danego kandydata.

Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?

Przypomnijmy, że za naruszenie ciszy wyborczej grożą dotkliwe kary. Grzywna może wynieść od kilkudziesięciu od kilku tysięcy złotych. Z kolei za publikację sondaży wyborczych w czasie jej trwania można otrzymać karę pieniężną w wysokości od 500 tys. do nawet 1 mln zł.

Przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać bezpośrednio na policję lub do prokuratury.

Zobacz także, jak wyglądało głosowanie w I turze wyborów samorządowych 2024: