Wrotka i Czart nie próżnują! W gnieździe lubelskich sokołów są już dwa jajka!

2023-03-14 8:26

We wtorek wczesnym rankiem w gnieździe lubelskich sokołów wędrownych pojawiło się drugie tegoroczne jajko. Czy Wrotka znów stanie się rekordzistką pod względem liczby złożonych jaj?

Jak już informowaliśmy, samica sokoła wędrownego złożyła pierwsze tegoroczne jajko 11 marca. Ale na tym nie poprzestała! Już trzy dni później (14 marca około godz. 5:40) w gnieździe na kominie elektrociepłowni PGE Energia Ciepła na lubelskim Wrotkowie pojawiło się drugie jajo!

Lubelskie sokoły wędrowne

Przypomnijmy, że od 2022 r. parę sokołów wędrownych w Lublinie tworzy Wrotka i Czart, który wykluł się w lubelskim gnieździe w 2021 r. Wcześniej przez kilka lat „samica była w związku” z Łupkiem. Niestety, dwa lata temu samiec ten zaginął (podejrzewano, że zatruł się upolowanym gołębiem; wtedy też nie przeżyły dwa z czterech wyklutych piskląt). W ubiegłym roku Wrotka złożyła pięć jaj, jednak ze względu na niewystarczającą dojrzałość młodego partnera, żadne z nich nie było zalężone. Warto przy tym dodać, że samica z Lublina niemal co roku znajduje się w czołówce pod względem złożonych jajek. Zwykle sokoły wędrowne składają ich po 2-3, zaś u Wrotki bywa to nawet 5-6. 

Sokole gniazdo znajduje się na wysokości 120 m na kominie elektrociepłowni na Wrotkowie od 2016 r., zaś pierwszy lęg miał miejsce dwa lata później. Życie lubelskich sokołów można oglądać na żywo tutaj.