WOŚP 2022 w Lublinie

i

Autor: zdj. WOŚP 2022/Facebook

WOŚP: wydarzenia i obostrzenia w Lublinie. Sprzęt okulistyczny pilnie potrzebny

2022-01-27 12:17

Koncerty, warsztaty i tradycyjne licytacje. Już w niedzielę Wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku WOŚP gra po raz 30. Jak na jubileusz przystało będzie hucznie, ale według pandemicznych zasad.

W Lublinie grać będzie sześć sztabów. Główne atrakcje ponownie w Centrum Kultury. Na mieszkańców i gości czekają koncerty i warsztaty. - Przygotowaliśmy dwie sceny. Pojawią się zespoły muzyczne i taneczne – mówi Natalia Rogala, szefowa sztabu CK.

Wystąpią m.in. Łukasz Jemioła, Lubelska Szkoła Rocka, UDS, Machina, B6, DrGRee, Anna Rogowska, Finał Stand UP, Lolo Ferrari Trio czy Con-Q-Band.

Zasady pandemiczne

Aby wejść do CK najpierw trzeba będzie pokazać paszport covidowy. - Będą też limity miejsc i obowiązkowe maseczki. Będzie więcej atrakcji niż w poprzednim roku, ale dbamy o bezpieczeństwo - dodaje Rogala.

Sztab przygotował też atrakcje w Hali Globus. - Gdzie czeka gratka dla zmotoryzowanych. Będzie można wejść np. do tira i wylicytować jazdy doszkalające - mówi Rogala. - Będą także specjalne pokazy motoryzacyjne, pokazy karetek, specjalistycznych holowników ratownictwa drogowego i wozów strażackich. Nie zabraknie również kuchni polowej - informuje Miłosz Bednarczyk, rzecznik prasowy lubelskiego MOSiR-u.

Przed Globusem pojawią się lubiani sportowcy z MKS Lublin, LUK Politechniki Lublin i Speedway Motor Lublin. O 20.00 właśnie stamtąd poleci symboliczne światełko do nieba.

Mieszkańcy będą mogli wziąć udział także w 12. edycji ogólnopolskiego bicia rekordu w wiosłowaniu dla WOŚP. Akcja zorganizowana będzie w niedzielę w galerii przy Al. Zygmuntowskich. Z kolei dzień wcześniej, w sobotę 29 stycznia, w Ogrodzie Saskim na fanów biegania czeka Parkrun Orkiestrowo.

WOŚP jak co roku gra dla dzieci, nie zabraknie więc atrakcji dla najmłodszych. - W CK czeka na nich wiele warsztatów. Wpisując się w tegoroczne hasło orkiestry, będzie też można zbadać sobie wzrok - zapowiada Rogala.

Sprzęt WOŚP pilnie potrzebny - mówią lubelscy lekarze i liczą na wsparcie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera w tym roku na dziecięcą okulistykę.​ Jak tłumaczy nam prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie - potrzeby są ogromne. Powodem m.in. pandemia.

- Inicjatywa WOŚP jest bardzo ważna. Wciąż przeżywamy skutki pandemii, które wiążą się ze wzmożoną zachorowalnością na choroby oczu, także u dzieci. To właśnie w tej grupie wiekowej diagnostyka jest utrudniona, m.in. przez brak kontaktu z lekarzem - tłumaczy nam specjalista.

Stąd pilne zapotrzebowanie na sprzęt, którego nie mają nawet kliniki. To zarówno sprzęt diagnostyczny, jak i operacyjny. - To np. fundus kamery, refraktometry, lampy szczelinowe z możliwością nagrywania obrazu - wymienia prof. Rejdak.

- Często zabiegi chirurgiczne u dzieci są wysoce skomplikowane, wymagają dodatkowej aparatury. Mamy nadzieję otrzymać ją także na Lubelszczyźnie po finale WOŚP - mówi.

Do tej pory dzięki prowadzonemu przez WOŚP programowi diagnostycznemu wcześniaków, wzrok uratowano ponad 10 tys. dzieci.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE