Wojewoda lubelski: Zbliżamy się do dynamicznego wzrostu zakażeń i zgonów z powodu COVID-19

2020-04-01 7:05
Będzie więcej zakażeń
Autor: Screen z nagrania konferencji Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Informacje wojewoda lubelski przekazał na "zdalnej" konferencji prasowej

Zdaniem rządowych ekspertów szczyt zachorowań może zacząć się w okolicach Świąt Wielkanocnych.

Jak informuje wojewoda lubelski w skali kraju możemy zbliżyć się do nawet 20 tys. osób zakażonych.

- Oznacza to, że w naszym województwie będzie ich około 2 tysięcy - mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka i dodaje: - Jesteśmy na taką skalę przygotowani.

Co w sytuacji kiedy dynamika zachorowań będzie większa i zbliży się do sytuacji jaką można zaobserwować we Włoszech?

- Będziemy wtedy uruchamiać kolejne działania. Np. respiratory zostaną przeniesione ze szpitali systemowych, gdzie zawieszone są planowe zabiegi - dodaje Sprawka.

Walka z koronawirusem to balansowanie

- Z jednej strony to skuteczność walki z wirusem, czyli ograniczenie przemieszczania się i gromadzenia, a z drugiej maksymalne zapewnienie funkcjonowania przynajmniej części gospodarki i utrzymania miejsc pracy. To nasze dwa priorytety, z których jeden bezpośrednio oddziałuje na drugi. Zbyt duże ograniczenie gospodarki,a zarazem zatrudnienia może być groźne - informuje Lech Sprawka.

W tym momencie (stan na 31 marca z godz. 21.00) na terenie województwa lubelskiego są w sumie 132 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, w tym 4 osoby zmarłe. Ostatnim odnotowanym jest 61-latek z powiatu lubelskiego, który miał styczność z przypadkiem potwierdzonym. Jego stan jest dobry.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE